Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest jeden warunek
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.09.2023 10:01

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest jeden warunek

tramwaj
Domena publiczna

Przejście na emeryturę samo w sobie nie oznacza, że będziemy mogli korzystać z darmowych przejazdów tramwajami, autobusami czy metrem w mieście. Istnieje pewien warunek, który trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego ulgowego środka transportu. Wyjaśnimy, kto dokładnie jest uprawniony do darmowych przejazdów i dlaczego.

Po ukończeniu 70. roku życia możesz jeździć za darmo

W większości miast, aby móc skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, wystarczy ukończyć 70 lat. W przypadku kontroli biletów emeryci mogą potwierdzić wymagany wiek pokazując legitymację seniora lub dowód osobisty, pisze Interia.

Seniorzy mogą jeździć taniej

W niektórych miastach tańszymi biletami mogą się cieszyć także seniorzy, którzy nie ukończyli jeszcze 70. roku życia. Przykładowo w Szczecinie na 50-procentową zniżkę mogą liczyć 55-letnie panie i 60-letni panowie. W Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą natomiast wykupić roczny „bilet seniora" za 50 zł, a Poznaniu (w strefie A) za 90 zł. 

Na spore zniżki mogą liczyć seniorzy we Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy. Miasta te oferują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską osobom w wieku 65+. Z kolei osoby, które są już emerytami, mogą skorzystać z upustu w wysokości 50 proc.

 

Bezpłatny transport publiczny dla wszystkich

Okazuje się, że można również podróżować całkowicie za darmo niezależnie od wieku. Tak jest w Mińsku Mazowieckim.

Skorzystać mogą zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Rozwiązanie to wprowadzono w 2018 roku, początkowo było ono dostępne jedynie dla uczniów i posiadaczy posiadaczy Mińskiej Karty Mieszkańca. W 2021 roku tutejsi radni podjęli decyzję o rozszerzeniu bezpłatnego miejskiego transportu na wszystkich podróżujących. 

Tagi: Emeryci