BiznesINFO.pl
training-2874597 640

www.pixabay.com

Czym są kompetencje zawodowe i jakie mają znaczenie?

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Aleksandra Czerwińska

Udostępnij:

W szukaniu pracy oraz podczas rozmów kwalifikacyjnych kluczem do sukcesu jest jak najlepsze zaprezentowanie siebie i swoich umiejętności. Poza wykształceniem i
doświadczeniem zawodowym bardzo ważne jest przedstawienie swoich kompetencji
zawodowych, które mogą stanowić kartę przetargową dla naszej kandydatury.


Czym są kompetencje zawodowe?

Według definicji na kompetencje składają się trzy aspekty: wiedza, umiejętności i postawa. Kompetencje określają, jaką mamy wiedzę w danym temacie, co potrafimy zrobić, a także jak zachowujemy się w otoczeniu innych.

Natomiast kompetencje zawodowe to indywidualne umiejętności pracownika, które stanowią predyspozycje do wykonywania danego zawodu.

Czym się różnią kompetencje zawodowe od kwalifikacji?

Kwalifikacje są potwierdzeniem wykształcenia i wiedzy niezbędnej do wykonywania danego zawodu. W przypadku kompetencji nie jest potrzebne potwierdzenie, wystarczą wiedza i umiejętności. Przykładowo dana osoba ma wiedzę w określonym temacie, ale ta wiedza nie jest potwierdzona żadnym certyfikatem.

Jak dzielą się kompetencje?

- umiejętności twarde - umiejętności specjalistyczne, które warto ocenić, zweryfikować i zmierzyć. Są to przede wszystkim wiedza merytoryczna dotycząca określonej dziedziny i wszelkie umiejętności praktyczne.

- umiejętności miękkie - zdolności związane z osobowością człowieka. Często występuje tutaj dodatkowy podział na umiejętności osobiste i interpersonalne.

Czy można sprawdzić kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe, zwłaszcza miękkie, są indywidualną kwestią, ale ich poznanie może zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu zawodowym. Istnieją kwestionariusze kompetencji zawodowych, których celem jest zbadanie predyspozycji do wykonywania określonych zawodów i czynności. Na podstawie uzyskanych wyników można wysunąć propozycje zawodów i stanowisk, które będą odpowiednie. Taki test predyspozycji najlepiej zrobić pod opieką psychologa w specjalistycznej poradni.

Jakie są przykłady kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie określają umiejętności osobiste. Są dość trudne do zweryfikowania i podlegają subiektywnej ocenie. Są za to uniwersalne, pomocne przy współpracy z zespołem i dzięki temu przydają się na różnych stanowiskach. Do najpopularniejszych kompetencji miękkich należą:

- umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres;

- łatwość w nawiązywaniu kontaktów;

- kreatywność i innowacyjność;

- umiejętność pracy w grupie;

- terminowość, umiejętność zarządzania czasem.

Jakie są przykłady kompetencji twardych?

Kompetencje twarde to wiedza specjalistyczna i merytoryczna, która jest łatwa do zweryfikowania. Zazwyczaj związana jest z konkretnym zawodem. To także umiejętności, które można trenować na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Do najpopularniejszych kompetencji twardych należą:

- znajomość języka obcego;

- prawo jazdy kat. B;

- znajomość narzędzi pakietu Office;

- znajomość programów graficznych;

- znajomość branży gastronomicznej, informatycznej itp.

Czy warto wpisać kompetencje do CV?

Umiejętności miękkie i twarde są równie ważne dla pracodawcy jak doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. Warto umieścić je w CV tak, aby przyciągnąć uwagę rekrutera.

Jak wpisać kompetencje do CV?

Jeśli pracodawca dostaje duże ilości życiorysów, rzadko dociera dalej niż do pierwszej strony. Dlatego bardzo ważne jest, by umieścić listę kluczowych kompetencji miękkich i twardych na pierwszej stronie, najlepiej zaraz po sekcji z celem zawodowym. Ponadto warto dopasować
umiejętności do opisu oferty pracy. W pierwszej kolejności należy wymienić te, które są najbardziej związane z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu. W CV najpierw należy wymienić kompetencje specjalistyczne - twarde, a później osobiste - miękkie. Ważne są również wiarygodność i szczegółowość. Nie należy wymieniać umiejętności, których nie można udowodnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Które kompetencje zawodowe są ważniejsze dla pracodawcy?

Większość ludzi aplikujących na dane stanowisko będzie dysponować umiejętnościami twardymi niezbędnymi do wykonywania pracy. Nawet jeśli nie będą posiadali wszystkich, można je uzupełnić. Natomiast dużo trudniej jest znaleźć kandydatów, którzy będą pasować do stanowiska pod kątem umiejętności miękkich. W takiej sytuacji mogą one zaważyć na otrzymaniu posady. Umiejętności miękkie w dzisiejszych czasach są wysoko cenione przez pracodawcę, gdyż dzięki nim można idealnie dopasować się do środowiska pracy i efektywnie
współpracować z pozostałymi pracownikami.

Jakie umiejętności miękkie są najbardziej cenione przez pracodawcę?

- skuteczne rozwiązywanie problemów;

- elastyczność i zdolność przystosowywania się do nowego środowiska pracy;

- akceptowanie konstruktywnej krytyki;

- pewność siebie, umiejętność zarządzania zespołem, zdolności przywódcze;

- kreatywność, inicjatywa.

Jak zaprezentować kompetencje miękkie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej kompetencje twarde można potwierdzić dowodami w postaci certyfikatów lub zaświadczeń. W przypadku kompetencji miękkich dobrze jest przygotować sobie kilka przykładów sytuacji, gdy były one wykorzystywane.

Czy kompetencji miękkich można się nauczyć?

Rozwój umiejętności miękkich polega przede wszystkim na codziennej praktyce, kontaktach z innymi i analizowaniu własnych zachowań. Kompetencje miękkie można ćwiczyć za pomocą różnego rodzaju specjalistycznych kursów online oraz na własną rękę. Samodzielne ćwiczenia mogą polegać na kontrolowaniu swojej mowy ciała, uważnym słuchaniu i obserwowaniu rozmówcy, zgłaszaniu się do projektów i proponowaniu sposobów wykonania zadań. Rozwijanie kompetencji miękkich może się okazać pomocne nie tylko podczas starania się o
pracę, ale także w życiu codziennym.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >