BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy warto kupować na ebay? Opinie internautów są niejednoznaczne

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Czy opłaca się kupować na ebay? Zagraniczne serwisy aukcyjne i sklepy zyskują coraz większą popularność w Polsce. Z tego powodu warto dowiedzieć się, które z nich oferują produkty niedostępne w kraju w przystępnych cenach, a których lepiej unikać.

Czy opłaca się kupować na ebay? Może zamiast niego lepiej pozostać przy Allegro? Czy jednak krajowy serwis oferuje nam takie same produkty, jak ten zagraniczny? Odpowiedzi na te pytania szukać można w praktyce, narażając się na niepewne inwestycje, albo pokładając wiarę w szczerość użytkowników forów internetowych, tym samym oszczędzając pieniądze.

Jak działa ebay?

Ebay jest ogólnoświatowym serwisem aukcyjnym. W swojej konstrukcji przypominać może nasze Allegro. Różnica polega głównie na tym, że jego użytkownikami są osoby z całego świata. Choć to podstawowa informacja, początkowo może przyprawiać o zawrót głowy. Przykładowo, porównując liczby elementów w kategorii “telefony i akcesoria” w obu serwisach, zestawiamy ze sobą około 8 milionów i… aż 35 milionów produktów.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie szerokości geograficzne, pod którymi ludzie mają dostęp do Ebay, liczby te nie dziwią. Obecnie serwis działa w 37 krajach. Nad Wisłę gigant zawitał w 2005 roku, pozwalając Polkom i Polakom zamawiać najróżniejsze produkty zza oceanu.

Serwis momentalnie stał się alternatywą dla krajowych serwisów aukcyjnych. Jego interfejs i działanie nie było obce chociażby dla użytkowników Allegro. Za jego pośrednictwem możemy wystawiać produkty na aukcje, sprzedawać je i kupować. Zaskoczeniem może być długość podróży, jaką odbędzie zakup przed pojawieniem się kuriera u naszych drzwi oraz koszty wysyłki. Szczególnie ostatni z wymienionych czynników zniechęcać może do zakupów na Ebay.

Ebay: czy warto kupować? Opinie internautów są niejednoznaczne

Do kwestii opłacalności kupna produktów zza granicy podejść można dwojako. Wysokie koszty wysyłki do dalekich krajów są niemożliwe do wyeliminowania. Równoważyć je mogą jednak bardziej konkurencyjne ceny produktów na rynku znacznie większym niż polski.

Opinie internautów odnośnie do opłacalności zakupów na Ebay są podzielone. Wśród minusów najczęściej wymieniają trudności związane z płatnością za pośrednictwem PayPal i wysokie prowizje. Co ciekawe, nie towarzyszyły one zakupom na Ebay w okresie jego debiutu na polskim rynku. Opłaty wprowadzone zostały w 2008 roku, a popularność korporacji w kraju raptownie pikowała. Z drugiego, najczęściej odwiedzanego portalu aukcyjnego w Polsce, Ebay spadł na ostatnie miejsce podium. Co prawda 3 lata później opłata została zniesiona, ale wysokość prowizji wzrosła.

Wciąż wiele Polek i Polaków pozostaje sceptycznie nastawionych do Ebay. Jak podaje serwis portalspozywczy.pl, w samym 2017 roku łącznie wystawiliśmy na aukcjach 700 000 produktów. Polaków w serwisie przybywa, ale internauci często zwracają uwagę, że znacznie bardziej lukratywnych zakupów dokonać mogą w takich serwisach jak Allegro, czy mniej znany swistak.pl.

Niektórzy klienci na forach internetowych ostrzegają przed podróbkami. Może to dotyczyć chociażby kosmetyków. O w przypadku kupna niewłaściwego produktu wina nie leży po naszej stronie (łatwo chociażby mylnie odczytać nazwę marki), dysponujemy szeregiem możliwości zgłoszenia niewłaściwej praktyki handlowej.

Często pojawiającym się wśród osób, zainteresowanych korzystaniem z serwisu Ebay pytaniem, jest to, z której dokładnie domeny korzystać. Wszystko zależy od miejsca, w którym sprzedajemy produkt i grona odbiorców, do których skierowana jest nasza oferta. Jako sprzedawcy z Polski, musimy liczyć się z niższym pozycjonowaniem naszych aukcji, kiedy z wyszukiwarki korzysta np. Niemiec. Z tego powodu najczęściej poleca się korzystanie z ebay.com. Tam grupa odbiorców jest najszersza.

Czy opłaca się kupować na Ebay? Opinie

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy wliczając koszt przesyłki i prowizje ostatecznie zakup poprzez Ebay opłacać się będzie bardziej niż w przypadku rodzimych serwisów, jedno jest pewne. Użytkownicy międzynarodowego giganta oferują szeroką gamę produktów, niedostępnych w Polsce. Właśnie to najczęściej przyciąga naszych rodaków.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >