Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy TVN24 przestanie nadawać? KRRiT wciąż nie wydała nowej koncesji
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 06.07.2021 02:00

Czy TVN24 przestanie nadawać? KRRiT wciąż nie wydała nowej koncesji

Fot. Pawel Wodzynski/East News, Warszawa, 16.06.2021. Niejawne posiedzenie Sejmu IX kadencji w sprawie cyberatakow.
Pawel Wodzynski/East News

TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oczekuje na kolejną ekspertyzę prawną, pomimo że te wykonane do tej pory już nie raz udowadniały, że zagraniczny właściciel nie stanowi zagrożenia.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Dlaczego TVN24 wciąż nie dostał nowej koncesji

  • Co mówią ekspertyzy

  • Kiedy wygasa dotychczasowa koncesja TVN24

TVN24 grozi utrata koncesji

Jak przypomina wtorkowy “Dziennik Gazeta Prawna”, aktualna koncesja TVN24 traci ważność 26 września br., a wniosek o jej przedłużenie TVN24 złożyła jeszcze w lutym 2020 r. Od tego momentu wciąż jest on rozpatrywany. Czemu trwa to tak długo? Chodzi o zagranicznego właściciela TVN.

Rzecznika KRRiT przekazała “DGP”, że przedmiotem analiz regulatora jest zgodność wniosku z ustawą o radiofonii i telewizji, a szczególnie chodzi o art 35. traktujący o warunkach uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach mających koncesje. 

Jak tłumaczy “DGP”, chodzi o to, że oprócz krajowych firm polskie koncesje mogą mieć również podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dziennik podkreśla, że właścicielem licencj na TVN24, podobnie jak innych kanałów nadawcy polska spółka TVN, która jest własnością Polish Television Holding, koncernu formalnie działającego w Holandii. I to dopiero ta firma należy do amerykańskiego koncernu Discovery, który już niemal 3 lata temu wykupił ją od innego amerykańskiego koncernu - Scripps Networks. KRRiT ma wątpliwości, czy związek z USA nie jest w tym przypadku zbyt duży. 

Z TVN24 wszystko w porządku, ale KRRiT nie daje za wygraną

“DGP” podaje, że weszło w posiadanie trzech dokumentów sporządzonych przez SMM Legal, kancelarię SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, a także profesora Stanisława Piątka z Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie ekspertyzy potwierdzają, ze TVN spełnia postawiony w art. 35 warunek, że jako koncesjonariusz jest polską firmą, a jego właściciel to spółka holenderska, czyli zlokalizowana w UE i należąca do EOG. Jednak KRRiT nie daje za wygraną i czeka na jeszcze jedną ekspertyzę dotyczącą wniosku o przedłużenie koncesji dla TVN24.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: TVN24