BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Pieniadze i stary portfel leza na stole.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już pewne, wiadomo ile wyniesie czternasta emerytura. Potwierdził sam minister

6 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Czternasta emerytura została potwierdzona przez wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisława Szweda. Jak zapowiedział, rząd planuje pomagać najbiedniejszym seniorom, stąd pomysł dodatkowego świadczenia.

Czternasta emerytura potwierdzona w 2021 roku. Wiadomo kto ją dostanie

Czternasta emerytura ma być wypłacana już od 2021 roku, co potwierdził Szwed w rozmowie z Super-Expressem. "Trzynastka" zostaje, a dodatkowe świadczenie będzie wypłacane tylko najuboższym emerytom. Co to oznacza w praktyce? Za najuboższych świadczeniobiorców PiS uznał tych, których świadczenie nie przekracza 120 proc. wysokości średniej emerytury. Czternasta emerytura będzie więc przysługiwać tym, którzy nie będą otrzymywać więcej niż 2900 zł brutto miesięcznie.

Seniorzy, którzy przekroczą ten próg, tak czy siak będą mogły czternastą emeryturę, ale nie będzie ona przysługiwać im w całości. Oznacza to, że świadczenie będzie redukowane na zasadzie "złotówka, za złotówkę". "Czternastka" ma więc pełnić w systemie funkcję świadczenia wyrównującego, aby nie pogłębiać różnic między najuboższymi tymi nieco bogatszymi emerytami.

3. W 2021 roku abonament jeszcze droższy. Lista zwolnionych z opłaty jest jednak długa

Nie wszyscy dostaną pełną czternastą emeryturę

O ile "trzynastka" jest wypłacana zwykle na początku roku, to czternasta emerytura będzie do odebrania dopiero w listopadzie i grudniu. Świadczenie będzie wysokości emerytury minimalnej, w 2020 roku było to 1200 zł brutto. Stanisław Szwed w rozmowie z SE zdradził, że w przyszłym roku będzie ona wyższa, szacowana podwyżka ma wynieść 100 zł, co oznacza, że kwota minimalne emerytury będzie na poziomie 1300 zł brutto. Tyle właśnie mają dostać seniorzy uprawnieni do pełnej, czternastej emerytury.

O ile czternasta emerytura została potwierdzona w 2021 roku, wielu seniorów zastanawia się, czy będzie im przysługiwać także w kolejnych latach. Szwed potwierdził w wywiadzie, że są takie plany, jednak nie wszystko jest od niego zależne. Jak sam przyznał, wszystko jest zależne od możliwości budżetowych i finansowych rządu.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >