BiznesINFO.pl
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ HIPERMARKET REAL W LODZI N/Z STOISKO Z MIESEM WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 16/12/2008

EAST NEWS, CEZARY PECOLD

Czerwone mięso wyłączone z promocji. Bruksela zadecydowała

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Czerwone mięso znalazło się pod lupą Unii Europejskiej, która chce wyłączyć je z promocji żywności. Polscy rolnicy obawiają się najgorszego, ale zapowiadają, że nie będą składać broni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są plany UE wobec czerwonego mięsa

  • Dlaczego mogą zaszkodzić Polsce

Czerwone mięso pod lupą UE

Od dłuższego czasu pojawiają się głosy dotyczące tego, że Unia Europejska chce ograniczyć spożywanie mięsa w swoich krajach członkowskich. Organizacje proekologiczne wskazują, że produkcja mięsa znacznie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla na świecie.

Już 23 czerwca Bruksela ma zająć się weryfikacją swojej dotychczasowej polityki promocyjnej. Ma za zadanie sprawdzić w jaki sposób przyczynia się ona do promowania zdrowego trybu życia.

Takie dywagacje wzbudziły niepokój wśród producentów czerwonego mięsa. Jak informuje Stefan Krajewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, zwrócił się w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa z interpelacją.

Czerwone mięso z zakazem promocji?

Resort nie pozostawia żadnych złudzeń - możliwość wprowadzenia zakazu promocji czerwonego mięsa jest bardzo realna. Jednocześnie ministerstwo podkreśla, że nie zgadza się z takimi postanowieniami i zamierza bronić polskiego interesu.

"W opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zasadnym jest kontynuowanie unijnej polityki promocyjnej w oparciu o obecne przepisy" - napisał resort w odpowiedzi. Wszak Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem produkcji wieprzowiny i szóste w przypadku wołowiny w całej Europie.

Jak informuje agropolska.pl, zmiany mają zostać przedstawione już w I kwartale 2022 r. Portal zaznacza, że budżet na promocję produktów rolno-spożywczych w tym roku wyniósł 182,9 mln euro. Niemal połowę tej kwoty przeznaczono na promocję produktów organicznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >