Inwestycje CPK w linie kolejowe budzą sprzeciw mieszkańców Dąbrowy Górniczej
Wikipedia/Axe
Autor Radosław Święcki - 4 Marca 2020

Gmina protestuje przeciw linii kolejowej do CPK. Już nie pierwsza

Dąbrowa Górnicza sprzeciwia się planowanym przez CPK inwestycjom w linie kolejowe. To nie pierwszy tego typu protest w ostatnim czasie. Co na to spółka? Reakcje mieszkańców nazywa “przesadzonymi”.

Pod oknami mieszkańców Dąbrowy Górniczej, przez Pustynię Błędowską i rezerwat bobrów - tak może przebiegać trasa planowanej szybkiej kolei, która będzie prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - podaje Money.pl.

Plany te budzą duże emocje, zarówno mieszkańców jak i władz Dąbrowy Górniczej.

- Szczęście będą mieli ci, których domy wyburzą, bo oni dostaną odszkodowania - mówi portalowi Andrzej Woźniak, jeden z mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

-Pozostali będą mieli szybką kolej pod oknami. A na tym terenie jest też dużo działek, które ludzie pokupowali pod budowę. One stracą na wartości. To tak, jakby kupić mercedesa i dostać hulajnogę - dodaje.

Emocje budzi również fakt, iż proponowane przez CPK trasy kolejowe przebiegają przez Pustynię Błędowską, która jest przyrodniczym ewenementem na skalę europejską. To jedyny w Polsce obszar, na którym występują zjawiska charakterystyczne dla pustynnego krajobrazu, jak np. burze piaskowe czy fatamorgany. Pustynia jest obszarem chronionym Natura 2000. Co jakiś czas podejmowane są na niej różne działania, które mają ochronić jej unikatowy charakter.

Według jednego z wariantów trasa może prowadzić też przez znajdujący się w pobliżu rezerwat bobrów. Proponowane trasy przecinają też Szlak Krajobrazowy Orlich Gniazd, w pobliżu Podzamcza, gdzie znajduje się zamek Ogrodzieniec.

CPK lekceważy konsultacje?

Portal zwraca uwagę, że choć plany budowy tras kolejowych są na razie na etapie konsultacji społecznych i nie wiadomo, kiedy poznamy ich faktyczny przebieg, mieszkańców bulwersuje sposób, w jaki są one prowadzone.

- Jest tylko internetowy formularz. CPK nie organizuje żadnych spotkań, a jak spotkania organizują gminy, to nie przychodzi na nie żaden przedstawiciel. Co to są w ogóle za konsultacje? - mówi Andrzej Woźniak.

Zaskoczenia planami CPK nie kryją również władze Dąbrowy Górniczej.

- Nie ukrywam, że planami rządowej spółki jesteśmy zaskoczeni. Podobnie zresztą jak mieszkańcy, którzy zwracają się do nas o pomoc i interwencje. Zapewniam, że nie wyobrażam sobie realizacji tego projektu w takim kształcie i wierzę, że są jedynie nieprzemyślaną “kreską na mapie”. Jako miasto przygotowujemy protest w tej sprawie - pisze w swoim oświadczeniu Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, i zaprasza mieszkańców na spotkanie informacyjne 3 i 4 marca.

Money.pl przypomina, że Dąbrowa Górnicza to kolejna miejscowość, która wyraźnie sprzeciwia się planowanym przez CPK inwestycjom w linie kolejowe.

Pod koniec lutego przed domem kultury w Bolesławiu pod Olkuszem zebrała się grupa mieszkańców sprzeciwiających się inwestycji. Protestują również mieszkańcy Mikołowa i Sławkowa.

Komentarz CPK

Co na to CPK? W komentarzu udzielonym Money.pl przedstawiciele spółki podkreślają, że nie unikają kontaktu z mieszkańcami gmin, przez które mają przebiegać linie kolejowe. Nie uczestniczą jednak we wszystkich, bo "są one zaplanowane na kolejny, trzeci etap, czyli konsultacje we wszystkich gminach wzdłuż naszych kolejowych szprych". Obawy mieszkańców spółka nazywa "przesadzonymi".

- W sprawie przez środek Błędowa i Kuźniczki Nowej, to ich realizacja nie wiązałaby się z wyburzeniem dziesiątek domów. W tylko jednym z wariantów istnieje kolizja z kilkoma budynkami, ale ostateczny przebieg nie jest jeszcze przesądzony - komentuje Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK. Przypominam, że jako inwestor będziemy mieli możliwość przeprowadzenia linii w poziomie „-1”, czyli w tunelu, albo „+1”, czyli na estakadzie. Przedstawiona dotychczasowa koncepcja zakłada, że nasza linia przejdzie przez centrum Dąbrowy Górniczej w płytkim tunelu, co wyklucza kolizję z istniejącą zabudową - dodaje.

Spółka zapewnia też, że budowa linii kolejowych nie będzie wiązać się z dużymi szkodami dla terenów chronionych.

- Przez Pustynię Błędowską przechodzi jeden z wariantów, a w przypadku jego wyboru z całą pewnością trasa pobiegnie w płytkim tunelu. Zapewniam, że nie zamierzamy dewastować tego obszaru. Na tej samej zasadzie projektanci będą się musieli zastanowić - w przypadku wyboru konkretnego wariantu - maksymalnie bezinwazyjnie przeprowadzić linię kolejową przez fragment Parku Orlich Gniazd - wyjaśnia rzecznik CPK.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News