BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Wyjaśniamy

22 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Jak zachować się po takiej rozmowie i jak długo czekać na wyniki? Choć może się to wydawać oczywiste, wcale takie nie jest. W tym krótkim poradniku wyjaśniamy, co zrobić po wzięciu udziału w takiej rozmowie rekrutacyjnej.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Takie pytanie niewątpliwie plącze się po głowie niejednego kandydata, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wielu niestety sądzi, że sam fakt otrzymania zaproszenia na rozmowę jest równoznaczny z otrzymaniem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego.

Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy starają się ocenić naszą kandydaturę na dane stanowisko, a także choć trochę nas poznać, by móc zbadać nie tylko nasze kompetencje, ale także zachowanie w obliczu pracy z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, by odpowiednio zachować się nie tylko w trakcie rozmowy, ale także i po niej.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej

Rekruterzy rzadko dają od razu po rozmowie znać, jakie są jej wyniki. Niejednokrotnie oczekiwanie na werdykt trwać może od kilku do kilkunastu nawet dni. Warto więc wziąć sobie do serca kilka zasad, które pozwolą nam wyjść na profesjonalistę także po odbytej już rozmowie. Warto bowiem pamiętać, że nawet, jeśli wypadliśmy wyśmienicie na rozmowie kwalifikacyjnej, zniszczyć nasz wizerunek moze to, co zrobimy już po niej.

Dlatego też zdecydowanie nie powinno się ponaglać rekrutera. Oczywiście, warto wziąć po zakończonej rozmowie numer telefonu do takowej osoby, ale niekoniecznie po to, by do niej wydzwaniać i ponaglać przy ujawnianiu wyników. Numer od rekrutera bierze się raczej po to, by później nie było zaskoczenia, kiedy odbierzemy nieznajomy numer, a będzie to bardzo ważna, służbowa rozmowa.

Warto także odpuścić sobie stosowanie jakichś prezentów wobec rekruterów. Choć brzmi to kuriozalnie, to należy pamiętać, że w Polsce wciąż popularne jest dawanie prezentów lekarzom lub urzędnikom, co w zasadzie jest zwykłym przekupstwem. Zapomnijmy także o zapraszaniu rekruterów do znajomych na Facebooku czy innym medium społecznościowym. Grzeczne i miłe będzie natomiast przesłanie wiadomości po rozmowie kwalifikacyjnej, w której podziękujemy za poświęcony nam czas. Dzięki temu nie tylko wyjdziemy na kulturalnych ludzi, ale także przypomnimy o sobie już po rozmowie.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Nie spoczywajmy na laurach

Z drugiej strony zaś to bardzo ważne, byśmy my odpowiadali na próby kontaktu ze strony rekrutera bądź firmy, która nas rekrutowała. Jeśli doszliśmy do wniosku po jakiejś rozmowie kwalifikacyjnej, że dana oferta jest nieatrakcyjna, przy próbie kontaktu z tej firmy, pamiętajmy o podstawach kultury i na spokojnie poinformujmy o swojej decyzji odnośnie rezygnacji z oferty.

Z tego samego względu należy zapomnieć o spoczywaniu na laurach i kontynuować poszukiwania pracy nawet po wyśmienitej rozmowie kwalifikacyjnej. Nasze odczucie, że rozmowa była bardzo udana, nie musi prowadzić do tego, że pracę uzyskamy, a nie możemy sobie pozwolić, by zostać na lodzie.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >