BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Wyjaśniamy

22 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Jak zachować się po takiej rozmowie i jak długo czekać na wyniki? Choć może się to wydawać oczywiste, wcale takie nie jest. W tym krótkim poradniku wyjaśniamy, co zrobić po wzięciu udziału w takiej rozmowie rekrutacyjnej.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Takie pytanie niewątpliwie plącze się po głowie niejednego kandydata, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wielu niestety sądzi, że sam fakt otrzymania zaproszenia na rozmowę jest równoznaczny z otrzymaniem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego.

Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy starają się ocenić naszą kandydaturę na dane stanowisko, a także choć trochę nas poznać, by móc zbadać nie tylko nasze kompetencje, ale także zachowanie w obliczu pracy z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, by odpowiednio zachować się nie tylko w trakcie rozmowy, ale także i po niej.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej

Rekruterzy rzadko dają od razu po rozmowie znać, jakie są jej wyniki. Niejednokrotnie oczekiwanie na werdykt trwać może od kilku do kilkunastu nawet dni. Warto więc wziąć sobie do serca kilka zasad, które pozwolą nam wyjść na profesjonalistę także po odbytej już rozmowie. Warto bowiem pamiętać, że nawet, jeśli wypadliśmy wyśmienicie na rozmowie kwalifikacyjnej, zniszczyć nasz wizerunek moze to, co zrobimy już po niej.

Dlatego też zdecydowanie nie powinno się ponaglać rekrutera. Oczywiście, warto wziąć po zakończonej rozmowie numer telefonu do takowej osoby, ale niekoniecznie po to, by do niej wydzwaniać i ponaglać przy ujawnianiu wyników. Numer od rekrutera bierze się raczej po to, by później nie było zaskoczenia, kiedy odbierzemy nieznajomy numer, a będzie to bardzo ważna, służbowa rozmowa.

Warto także odpuścić sobie stosowanie jakichś prezentów wobec rekruterów. Choć brzmi to kuriozalnie, to należy pamiętać, że w Polsce wciąż popularne jest dawanie prezentów lekarzom lub urzędnikom, co w zasadzie jest zwykłym przekupstwem. Zapomnijmy także o zapraszaniu rekruterów do znajomych na Facebooku czy innym medium społecznościowym. Grzeczne i miłe będzie natomiast przesłanie wiadomości po rozmowie kwalifikacyjnej, w której podziękujemy za poświęcony nam czas. Dzięki temu nie tylko wyjdziemy na kulturalnych ludzi, ale także przypomnimy o sobie już po rozmowie.

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Nie spoczywajmy na laurach

Z drugiej strony zaś to bardzo ważne, byśmy my odpowiadali na próby kontaktu ze strony rekrutera bądź firmy, która nas rekrutowała. Jeśli doszliśmy do wniosku po jakiejś rozmowie kwalifikacyjnej, że dana oferta jest nieatrakcyjna, przy próbie kontaktu z tej firmy, pamiętajmy o podstawach kultury i na spokojnie poinformujmy o swojej decyzji odnośnie rezygnacji z oferty.

Z tego samego względu należy zapomnieć o spoczywaniu na laurach i kontynuować poszukiwania pracy nawet po wyśmienitej rozmowie kwalifikacyjnej. Nasze odczucie, że rozmowa była bardzo udana, nie musi prowadzić do tego, że pracę uzyskamy, a nie możemy sobie pozwolić, by zostać na lodzie.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >