BiznesINFO.pl

East News, Zofia i Marek Bazak

Ciąg dalszy oszustw na OLX. Bezczelny oszust zamiast towaru wysłał worek ziemniaków i list z poradą

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Oszustwa na OLX nie mają końca. Lubelska policja informuje o mężczyźnie, który zamiast zamówionego towaru otrzymał worek ziemniaków oraz list z radami na przyszłość. Stracił kilkaset złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły historii mężczyzny

  • Na jaką karę może liczyć oszust

  • Jakie są inne sposoby oszustw na OLX

  • O co apeluje policja i OLX

Oszuści wciąż grasują na OLX

Oszuści na OLX nie próżnują i wymyślają kolejne sposoby na to, aby wyłudzić pieniądze od uczciwych ludzi. Tym razem padło na 23-letniego mieszkańca Świdnika, który na OLX kupił replikę broni za niemal 500 zł.

Mężczyzna zgłosił się na komisariat policji twierdząc, że został oszukany. Tytuł ogłoszenia brzmiał "#ZDJĘCIA# ASG hk-03 specna arms po tuningu", a z korespondencji oraz opisu jasno wynikało, że jest to przedmiot.

Po otrzymaniu przesyłki ofiara oszustwa nieźle się zdziwiła, bowiem zamiast zamówionej broni znalazła w niej worek ziemniaków oraz zdjęcie repliki broni oprawione w ramkę - informuje lubelska policja.

Jednakże to nie wszystko, bowiem w paczce znalazł się list zawierający przestrogę, aby mężczyzna zaczął uważniej czytać ogłoszenia. Policja oraz prokuratura wszczęły dochodzenie w tej sprawie.

Na razie nie jest wiadome czy oszusta uda się zlokalizować, a jeśli nawet to czy prokuratura zdecyduje się na postawienie mu zarzutów z art. 286 ust. 1 Kodeksu karnego (Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553).

Ten wprost traktuje o oszustwie. Za popełnienie tego czynów grozi odpowiedzialność karna. Sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Oszustwo coraz bardziej bezczelne

Oszuści na OLX wyłudzają pieniądze nie tylko na zdjęcie, ale również poprzez komunikator WhatsApp. Do kontaktu z nami wykorzystuje numer telefonu zamieszczony na stronie i jednocześnie omija drogę kontaktu przez OLX.

Po zadaniu kilku pytań bardzo szybko przechodzi do sfinalizowania transakcji, a następnie wysyła link do "finalizujący" płatność. W linku zawarta jest nazwa OLX, ale nie jest to strona zweryfikowana przez portal.

Sprzedający poproszony jest do podania danych karty płatniczej (jej numeru, kodu CVV i daty ważności), a następnie zapisania ich. W efekcie oszuści zamiast wpłacić pieniądze czyszczą konto ze wszystkich oszczędności i są prawie nieuchwytni.

Policja apeluje o ostrożność, weryfikację sprzedaży oraz niepodawanie swoich danych wrażliwych w nieznanych formularzach. Dodaje, aby nie klikać w nieznane linki. Do kwestii oszustw odniosło się również OLX, które apeluje o dokonywanie transakcji poprzez zweryfikowany formularz portalu - ta forma chroni kupujących, jak i sprzedających.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

oszustwooszuściolx

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]