BiznesINFO.pl
Ceny w warzywniakach coraz wyższe

Marek BAZAK/East News

Ceny w warzywniakach potrafią zadziwić. To efekt wielu czynników

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

W warzywniaku coraz częściej zastanawiamy się, czy na pewno dobrze usłyszeliśmy cenę. Nawet ci, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na to, ile wydają kupując zwykłe warzywa, czy owoce czytają pargon i chwytają się za głowe - tak wzrosły ceny owoców i warzyw.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd tak wysokie ceny w warzywniakach

  • Ile kosztują warzywa i owoce

  • Czy wszystko jest winą pandemii

Horrendalne ceny w warzywniakach

W warzywniakach ceny coraz wyższe, za włoszczyznę na zupę i kilka owoców naliczany jest już dwucyfrowy rachunek. Pani Anna z Olsztyna, czytelniczka “Wyborczej” napisała ostatnio do redakcji, że za kilka warzyw i owoców zapłaciła 40 zł. 

Jak sama zaznaczyła, nigdy nie zdarzyło jej się śledzić cen, jednak kalafior za 15 zł, czy pęczek rzodkiewek za 4,80 zł to naprawdę sporo.

Co warzywniak to inna cena

Jak podaje Wyborcza, w Olsztynie ceny warzyw i owoców mogą się bardzo różnić w zależności od miejsca, gdzie zdecydujemy się robić zakupy. W markecie pęczek włoszczyzny kosztuje 6,99 zł, kilogram cebuli 2,49 zł, a cukinii 5,99 zł.

Dużo więcej trzeba zapłacić w ekowarzywniakach. Tam kilogram cebuli szalotki kosztuje 7,90 zł, cebulę żółtą kupimy za 4,90 zł, a czerwoną za 6,90 zł. Seler i pietruszka to koszt 9,50 zł.

Sprzedawca jednego z warzywniaków przy ul. Wilczyńskiego powiedział w rozmowie z “Wyborczą”, że w okolicach Wielkanocy kalafior kosztował nawet 20 zł, ale wtedy wszystkie ceny były nieco wyższe, właśnie ze względu na święta. Zdaniem sprzedawcy więcej trzeba zapłacić za produkty z importu.

Jeden z rozmówców “Wyborczej” prowadzi gospodarstwo sadownicze pod Lubawą, gdzie prowadzi uprawę wiśni, jabłek, czereśni, czarnej porzeczki i agrestu. Jabłka sprzedaje na eksport do krajów dalekowschodnich i afrykańskich.

Winni pośrednicy

Sadownik tłumaczy, że producenci nie mają właściwie żadnego wpływu na cenę. Wahania na giełdzie bywają potężne i wszędzie rządzi cena dnia. Jak sam mówi, trudno przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała w tym roku.

Zdaniem mężczyzny za ceny owszem, jest odpowiedzialna pandemia, jednak w większej mierze do wzrostu cen w warzywniakach przyczynia się spora liczba pośredników między producentem a ostatecznym odbiorcą. Sadownik przekazał, że może być ich 4-5 i każdy z nich narzuca swoją marżę.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >