Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przeciek na koncie minister kultury, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:37

Przeciek na koncie minister kultury, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek

Ceny szczepionek na koronawirusa
Pikist

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są ceny szczepionek Moderny, Pfizera, Johnson&Johnson i innych,

  • Kiedy szczepionki trafią do Polski,

  • Kiedy możemy spodziewać się pierwszych szczepień.

Ceny szczepionek

Szczepionki na koronawirusa mają być dostępne po świętach, a pierwsze szczepienia mają odbyć się jednocześnie we wszystkich państwach wspólnoty. Wiadomo też, że za szczepionkę nie zapłaci nikt z nas, ponieważ szczepienia mają być darmowe.

Jeszcze niedawno nikt nie wiedział, ile kosztują szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ceny szczepionek były informacją poufną, którą Komisja Europejska nie chciała się podzielić, mimo próśb ze strony europosłów, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, przypomina Radio ZET. Komisja Europejska zasłaniała się jednak tajemnicą handlową i do tej pory nic na temat cen szczepionek nie było wiadomo.

Tajemnicy jednak nie udało się trzymać w nieskończoność. Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker omyłkowo udostępniła na swoim koncie na Twitterze tabelę ze szczegółowymi danymi dotyczącymi cen szczepionek i ilości zakupionych przez Belgię. Chwilę później post zniknął z platformy.

Belgijski portal "Het Laatste Nieuws" podał, że De Bleeker opublikowała w czwartek tabelę z dokładnymi danymi dotyczącymi cen każdej ze szczepionek zakupionych przez Unię Europejską wraz z kwotą, jaką Belgia wyda na specyfiki.

Jak podaje portal, powodem, dla którego belgijska minister opublikowała dane, był atak opozycyjnej partii N-VA, która zarzuciła, że w budżecie nie ma żadnej wzmianki dotyczącej zakupu szczepionek.

Belgia wyda na szczepionki 279 mln euro

  • W tym roku zostanie zakupionych 33,5 miliona szczepionek - napisała De Bleeker na twitterze. Zapłacimy za to łącznie 279 milionów euro - dodała i zamieściła tabelę ze szczegółową rozpiską.

Według danych podanych w tabelce najtańsza szczepionka to AstraZeneca - kosztuje 1,78 euro. Szczepionka Johnson&Johnson kosztuje 8,5 dolara, Sanofi/GSK - 7,56 euro, CureVac - 10 euro, Pfizer/BioNTech - 12 euro, a Moderna - 18 dolarów. 

Komisja Europejska nie skomentowała sytuacji z belgijską polityk w roli głównej. Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował tylko, że kontrakty z firmami farmaceutycznymi są poufne z powodów handlowych oraz "w interesie społeczeństwa".

- Nic nie możemy powiedzieć w tej sprawie. Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością - wyjaśnił cytowany przez portal rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli