Ceny szczepionek na koronawirusa
Pikist
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Grudnia 2020

Przeciek na koncie minister kultury, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek

Wielka wpadka belgijskiej minister. Na swoim koncie na Twitterze opublikowała ceny szczepionek przeciwko koronawirusowi. Wiemy już, ile kosztują szczepionki Moderny, Johnson&Johnson, czy Pfizera. Komisja Europejska milczy w tej sprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są ceny szczepionek Moderny, Pfizera, Johnson&Johnson i innych,
  • Kiedy szczepionki trafią do Polski,
  • Kiedy możemy spodziewać się pierwszych szczepień.

Ceny szczepionek

Szczepionki na koronawirusa mają być dostępne po świętach, a pierwsze szczepienia mają odbyć się jednocześnie we wszystkich państwach wspólnoty. Wiadomo też, że za szczepionkę nie zapłaci nikt z nas, ponieważ szczepienia mają być darmowe.

Jeszcze niedawno nikt nie wiedział, ile kosztują szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ceny szczepionek były informacją poufną, którą Komisja Europejska nie chciała się podzielić, mimo próśb ze strony europosłów, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, przypomina Radio ZET. Komisja Europejska zasłaniała się jednak tajemnicą handlową i do tej pory nic na temat cen szczepionek nie było wiadomo.

Tajemnicy jednak nie udało się trzymać w nieskończoność. Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker omyłkowo udostępniła na swoim koncie na Twitterze tabelę ze szczegółowymi danymi dotyczącymi cen szczepionek i ilości zakupionych przez Belgię. Chwilę później post zniknął z platformy.

Belgijski portal "Het Laatste Nieuws" podał, że De Bleeker opublikowała w czwartek tabelę z dokładnymi danymi dotyczącymi cen każdej ze szczepionek zakupionych przez Unię Europejską wraz z kwotą, jaką Belgia wyda na specyfiki.

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluZdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluCzytaj dalej

Jak podaje portal, powodem, dla którego belgijska minister opublikowała dane, był atak opozycyjnej partii N-VA, która zarzuciła, że w budżecie nie ma żadnej wzmianki dotyczącej zakupu szczepionek.

Belgia wyda na szczepionki 279 mln euro

- W tym roku zostanie zakupionych 33,5 miliona szczepionek - napisała De Bleeker na twitterze. Zapłacimy za to łącznie 279 milionów euro - dodała i zamieściła tabelę ze szczegółową rozpiską.

Według danych podanych w tabelce najtańsza szczepionka to AstraZeneca - kosztuje 1,78 euro. Szczepionka Johnson&Johnson kosztuje 8,5 dolara, Sanofi/GSK - 7,56 euro, CureVac - 10 euro, Pfizer/BioNTech - 12 euro, a Moderna - 18 dolarów.

Ceny szczepionek na koronawirusa

Komisja Europejska nie skomentowała sytuacji z belgijską polityk w roli głównej. Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował tylko, że kontrakty z firmami farmaceutycznymi są poufne z powodów handlowych oraz "w interesie społeczeństwa".

- Nic nie możemy powiedzieć w tej sprawie. Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością - wyjaśnił cytowany przez portal rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. IMGW bije na alarm, ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oberwą kierowcy, grozi mandat na 200 zł
  2. Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawki
  3. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News