BiznesINFO.pl
Od maja w Polsce rosną ceny paliw.

Pxhere

Lepiej zatankuj jeszcze teraz. W weekend możesz się wściec gdy podjedziesz na stację

13 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ceny paliw nie przestają rosnąć od maja, pomimo spadku cen hurtowych. Wynika to z rosnących marż. W środę (12.08) ceny benzyny 95 podskoczyły w aż 16 województwach. Gaz drożał w co drugim województwie. Najbardziej zróżnicowane są ceny paliw do diesla. Na

Ceny paliw wystrzeliły w górę w większości województw

Jak podaje Business Insider, jeśli dotychczas ceny paliw znacząco w Polsce nie wzrastały, wiąże się to z umacnianiem się pozycji złotego względem dolara (wzrost o 6 proc. w ostatnim miesiącu). Dzięki silnej pozycji złotego paliwo w hurcie w PKN Orlen i Grupie Lotos ostatnio nawet potaniało. Cena Ekodiesla w Orlenie spadła z 3,41 zł za litr w ubiegłym miesiącu do 3,37 zł za litr. Z kolei w Lotosie za paliwo Eurodiesel, które miesiąc temu kosztowało 3,41 zł za litr, teraz zapłacimy 3,36 zł za litr. Na stacjach benzynowych ceny pną się jednak w górę ze względu na rosnące marże detaliczne. Może to być strategia stacji benzynowych obliczona na odrobienie strat z okresu pierwszych miesięcy pandemii. Wzrost cen benzyny 95 odnotowano w 16 województwach. W połowie województw zdrożał także gaz. 

Od maja ceny paliw nie przestają rosnąć

Jak wskazuje Business Insider, rosnące marże detaliczne odbijają się szczególnie na cenach benzyny. W środę średnia cena paliwa Pb wyniosła 4,35 zł za l, podczas gdy jeszcze miesiąc temu paliwo to było o 5 gr tańsze. Z kolei olej napędowy kosztował w środę 4,28 zł za litr, co oznacza wzrost o 2 gr za litr w skali miesiąca. Różnice między cenami detalicznymi a hurtowymi to 13 gr w przypadku benzyny oraz 7 gr w przypadku oleju napędowego. Chociaż wzrost cen paliw da się zaobserwować w większości województw, to jednak ceny pozostają bardzo zróżnicowane. Różnica między najniższą i najdroższą ceną benzyny 95 wynosi 14 gr.

W przypadku oleju napędowego ta różnica jest jeszcze większa i wynosi aż 46 gr. Diesel najdroższy jest w kujawsko-pomorskim, gdzie za litr tego paliwa zapłacimy średnio 4,59 zł. Z kolei najtaniej zatankujemy diesla w lubuskim, gdzie będzie nas to kosztować 4,13 zł za litr. Względnie tanio jest także w województwie łódzkim oraz wielkopolskim. Z czego wynikają te różnice? Ma na nie wpływ m.in. zagęszczenie sieci stacji benzynowych, odległość baz paliwowych od stacji oraz liczba tanich stacji przy marketach. Ceny paliw mogą zmieniać się także pod wpływem turystyki paliwowej w rejonach przygranicznych, np. przy granicy z Niemcami.

<

Tagi:

Paliwoceny paliw

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >