BiznesINFO.pl
But Marii Antoniny sprzedany na aukcji w Wersalu

Unsplash/Jordan Nix

Wyjątkowy but sprzedany za 43 750 euro. Należał do jednej z najbardziej kontrowersyjnych kobiet historii

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

But Marii Antoniny sprzedano na aukcji w podparyskim Wersalu za 43 750 euro, czyli prawie 200 tys. zł. Cena wydaje się niska, zważywszy na fakt, ile jedwabny pantofelek ma lat i czyją stopę zdobił.

But Marii Antoniny

But należący do Marii Antoniny straconej w czasie rewolucji francuskiej został wystawiony na aukcję w niedzielę. Cena wywoławcza buta wyniosła 10 000 euro, czyli prawie 45 tys. zł.

Sprzedaż odbyła się w ważnym dla Marii Antoniny miejscu - w Pałacu Wersalskim, gdzie razem z Ludwikiem XVI sprawowali władzę do czasów wydarzeń na fali rewolucji francuskiej. Para została stracona na gilotynie w 1793 roku.

Na pięcie widnieje imię królowej, a Jean-Pierre Osenat z domu aukcyjnego prowadzącego sprzedaż poinformował, że najprawdopodobniej Maria Antonina nosiła go regularnie w pałacu, przekazała agencja Reutera. But ma 22,5 cm, co oznacza, że Maria Antonina miała małą stopę, współcześnie jest to rozmiar 36.

- Ta aukcja przypadła na czas, gdy Francuzi stoją w obliczu prawdziwej niepewności co do swoich wartości, a wielu z nich trzyma się historii Francji - ponformował Osenat.

Pantofle królowej zostały wykonane z koziej skóry i jedwabiu. Za bucikiem Marii Antoniny kryje się ciekawa historia, mianowicie wiadomo, że pokojówka królowej przekazała bucik swojej przyjaciółce, która przekazywała pamiątkę z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu pozostał on w rodzinie przez ponad 200 lat.

Nie wiadomo kto stał się szczęśliwym właścicielem królewskiego buta, ponieważ kupiec pozostał anonimowy.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Rekordowo drogi klejnot

Dokładnie dwa lata temu na aukcji w Genewie sprzedano należący do Marii Antoniny ozdobiony diamentami i wielką perłą wisior za niebagatelną sumę 36 mln dolarów, czyli ponad 160 mln zł.

Wisior wyceniano najczęściej na sumę 1-2 mln dolarów. Podobnie jak w przypadku bucika, wisior został zakupiony przez prywatnego kupca, który zachował anonimowość. Podczas tej aukcji zlicytowano w sumie dziesięć klejnotów należących do Marii Antoniny, poinformowała PAP.

Klejnoty królowej Francji zostały wywiezione z Francji podczas planowanej, acz nieudanej ucieczki królewskiej rodziny. Na dwa lata przed śmiercią Maria Antonina miała według wspomnień jednej ze z dam dworu cały wieczór zawijać klejnoty w kawałki bawełny i kolejno układała je w skrzynce, którą wysłano do Brukseli, gdzie trafiły w ręce siostry Marii Antoniny - arcyksiężnej Marii Krystyny.

Maria Antonina

Maria Antonina to jedna z wyrazistszych postaci historii. Piękna, uwielbiająca rozrywki cudzoziemka, żona Ludwika XVI nie cieszyła się sympatią Francuzów, którym przeszkadzało bogactwo, które otaczało królową. Bohaterka wielu skandali, m.in. “afery naszyjnikowej”, w której wzięła udział tak naprawdę bezwiednie (Maria Antonina otrzymała wówczas naszyjnik od zamożnego kardynała).

Rozrywkowe życie królowej doprowadziło do tego, że gdy w 1789 roku wybuchła rewolucja francuska, niejedna osoba chciała osobiście skrócić ją o głowę, zwłaszcza że była zwolenniczką utrzymania dawnego statusu quo i nie interesowały ją reformy, czy dialog ze społeczeństwem. Jak wiemy z kart historii, zakończyło się to dla niej tragicznie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >