BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Adam Guz / KPRM - Kancelaria Premiera from Poland/Własność Publiczna

Bon turystyczny jednak wcześniej. Ważna deklaracja wicepremier Emilewicz

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny może pojawić się jeszcze w tym miesiącu. Ważna wypowiedź Minister Rozwoju daje duże nadzieje wszystkim, którzy pragną wyjechać na wakacje, ale także całej branży turystycznej. Zdradzamy szczegóły postanowień - wiemy kiedy pieniądze dostaną hotelarze oraz rodzice. Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać finansowanie na wakacje? Do kiedy będzie można realizować świadczenie? Odpowiedzi w naszym artykule.

Bon turystyczny - wakacyjne 500 plus

Bon turystyczny to projekt, którego celem jest wsparcie polskiej branży turystycznej w obliczu start, jakie ponieśli przedsiębiorcy w związku z pandemią koronawirusa, zamknięciem na wiele tygodni hoteli oraz ograniczonym ruchem turystycznym, gdy ich otwarcie już było możliwe. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została już poprawiona przez Senat - nie wszyscy będą zadowoleni, ponieważ odrzucono wiele atrakcyjnych rozwiązań proponowanych przez opozycję , a teraz zajął się nią Sejm. Ustawa już leży na biurku prezydenta i czeka na jego podpis.

Bon turystyczny zakłada udzielenie jednorazowego świadczenia w wysokości 500 złotych polskim rodzinom. Uprawnieni do skorzystania z pomocy są wszyscy, którzy do tej pory mogli skorzystać z programu 500 plus, a więc rodzice dzieci do lat 18. Dodatkowo, rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na dodatkowe 500 złotych bonu - łącznie 1000 złotych na wakacje. Aby skorzystać z bonu trzeba będzie wypełnić wniosek na Platformie Usług Elektronicznych - padła właśnie bardzo ważna deklaracja w tej sprawie.

Bon z długą datą ważności

Wakacyjne 500 plus ma być świadczeniem, które nie będzie wypłacane na konta. Każdy rodzic, które się zarejestruje do programu otrzyma na swój numer telefonu lub adres e-mail specjalny kod. - Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe - powiedziała. Dodała, że bonem będziemy mogli płacić podmiotom, które także zarejestrują się na platformie ZUS. - powiedziała podczas konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Bon turystyczny nie musi być wykorzystany w tym roku. Wszyscy, którzy obawiają się tłoków w kurortach lub z powodu nieciekawej sytuacji urlopowej w firmach mogą spać spokojnie. Świadczenie będzie można wykorzystać aż do marca 2022. Zatem spokojnie możemy je przeznaczyć czy to na zimowe ferie, czy też na wakacje dopiero w przyszłym roku. Jest to o tyle ważne, że bon wykorzystać można wyłącznie u zarejestrowanych na platformie ZUS-u przedsiębiorców. Należy więc liczyć się z tym, że w momencie wysyłki pierwszych SMS-ów lista tych podmiotów, które akceptują "bonowe" płatności może być uboga, jednak z czasem będzie się ona wydłużała. Sytuacja będzie przypominała start sprzedaży wakacji w biurach podróży, gdy na samym początku lista kierunków jest jeszcze krótka, jednak po kilku tygodnia dostępna jest już w pełnej okazałości.

Szybkie pieniądze z bonu

Bon turystyczny czeka już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Zgodnie z prawem prezydent ma na to 21 dni, jednak środowisko rządowe, a zwłaszcza Emilewicz wyrażają nadzieję, że ustawa zostanie parafowana szybciej. Wówczas powinien być już gotowy system ZUS-u, który powstaje specjalnie do obsługi tego świadczenia. Minister podała ważną dla wszystkich tęskniących za wakacjami i turystami cezurę: - I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać - powiedziała Minister Rozwoju na antenie TOK FM.

Branża turystyczna nie będzie długo czekała na pieniądze. Emilewicz wskazuje, że pieniądze na konto przedsiębiorców trafią maksymalnie w ciągu 14 dni od daty dokonania płatności bonem. Co ważne, jak wskazała minister - jeżeli będą występowały jakiekolwiek problemy z systemem informatycznym ZUS-u, będzie można skontaktować się ze specjalistą na infolinii, która powstaje specjalnie do tego celu.

Tagi:

Podobne artykuły

Turystyka

ZUS wypłacił już 1,2 mld zł z bonów turystycznych. To jednak jeszcze nie koniec
Czytaj więcej >

Turystyka

Bon turystyczny hitem wakacji. Zainteresowanie przebiło oczekiwania
Czytaj więcej >

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Turystyka

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >
Turystyka

redaktor redaktor

Za oknem śnieg? Zimowe szaleństwo w białym puchu czy – dla odmiany - podróż w ciepłe strony?
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

PKP Intercity oferuje tanie bilety na przejazdy. Promocja potrwa dwa miesiące
Czytaj więcej >
Turystyka

Kasper Starużyk

ZUS przesyła pieniądze z bonów turystycznych, wypłacili już 1,6 mld zł
Czytaj więcej >