BiznesINFO.pl
Bon turystyczny szybciej

Wikimedia Commons/Adam Guz / KPRM - Kancelaria Premiera from Poland/Własność Publiczna

Bon turystyczny jednak wcześniej. Ważna deklaracja wicepremier Emilewicz

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny wcześniej, niż pierwotnie zapowiadano. Padła ważna deklaracja Jadwigi Emilewicz. Zdradzamy szczegóły rozwiązania, które pomoże sfinansować tegoroczne wakacje. Bardzo istotna informacja dla wszystkich rodziców, ale także osób pracujących w

Bon turystyczny może pojawić się jeszcze w tym miesiącu. Ważna wypowiedź Minister Rozwoju daje duże nadzieje wszystkim, którzy pragną wyjechać na wakacje, ale także całej branży turystycznej. Zdradzamy szczegóły postanowień - wiemy kiedy pieniądze dostaną hotelarze oraz rodzice. Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać finansowanie na wakacje? Do kiedy będzie można realizować świadczenie? Odpowiedzi w naszym artykule.

Bon turystyczny - wakacyjne 500 plus

Bon turystyczny to projekt, którego celem jest wsparcie polskiej branży turystycznej w obliczu start, jakie ponieśli przedsiębiorcy w związku z pandemią koronawirusa, zamknięciem na wiele tygodni hoteli oraz ograniczonym ruchem turystycznym, gdy ich otwarcie już było możliwe. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została już poprawiona przez Senat - nie wszyscy będą zadowoleni, ponieważ odrzucono wiele atrakcyjnych rozwiązań proponowanych przez opozycję, a teraz zajął się nią Sejm. Ustawa już leży na biurku prezydenta i czeka na jego podpis.

Bon turystyczny zakłada udzielenie jednorazowego świadczenia w wysokości 500 złotych polskim rodzinom. Uprawnieni do skorzystania z pomocy są wszyscy, którzy do tej pory mogli skorzystać z programu 500 plus, a więc rodzice dzieci do lat 18. Dodatkowo, rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na dodatkowe 500 złotych bonu - łącznie 1000 złotych na wakacje. Aby skorzystać z bonu trzeba będzie wypełnić wniosek na Platformie Usług Elektronicznych - padła właśnie bardzo ważna deklaracja w tej sprawie.

Bon z długą datą ważności

Wakacyjne 500 plus ma być świadczeniem, które nie będzie wypłacane na konta. Każdy rodzic, które się zarejestruje do programu otrzyma na swój numer telefonu lub adres e-mail specjalny kod. - Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe - powiedziała. Dodała, że bonem będziemy mogli płacić podmiotom, które także zarejestrują się na platformie ZUS. - powiedziała podczas konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Bon turystyczny nie musi być wykorzystany w tym roku. Wszyscy, którzy obawiają się tłoków w kurortach lub z powodu nieciekawej sytuacji urlopowej w firmach mogą spać spokojnie. Świadczenie będzie można wykorzystać aż do marca 2022. Zatem spokojnie możemy je przeznaczyć czy to na zimowe ferie, czy też na wakacje dopiero w przyszłym roku. Jest to o tyle ważne, że bon wykorzystać można wyłącznie u zarejestrowanych na platformie ZUS-u przedsiębiorców. Należy więc liczyć się z tym, że w momencie wysyłki pierwszych SMS-ów lista tych podmiotów, które akceptują "bonowe" płatności może być uboga, jednak z czasem będzie się ona wydłużała. Sytuacja będzie przypominała start sprzedaży wakacji w biurach podróży, gdy na samym początku lista kierunków jest jeszcze krótka, jednak po kilku tygodnia dostępna jest już w pełnej okazałości.

Szybkie pieniądze z bonu

Bon turystyczny czeka już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Zgodnie z prawem prezydent ma na to 21 dni, jednak środowisko rządowe, a zwłaszcza Emilewicz wyrażają nadzieję, że ustawa zostanie parafowana szybciej. Wówczas powinien być już gotowy system ZUS-u, który powstaje specjalnie do obsługi tego świadczenia. Minister podała ważną dla wszystkich tęskniących za wakacjami i turystami cezurę: - I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać - powiedziała Minister Rozwoju na antenie TOK FM.

Branża turystyczna nie będzie długo czekała na pieniądze. Emilewicz wskazuje, że pieniądze na konto przedsiębiorców trafią maksymalnie w ciągu 14 dni od daty dokonania płatności bonem. Co ważne, jak wskazała minister - jeżeli będą występowały jakiekolwiek problemy z systemem informatycznym ZUS-u, będzie można skontaktować się ze specjalistą na infolinii, która powstaje specjalnie do tego celu.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

25.06.2021Karwia Plaza fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe

Czytaj więcej >
Kontrole lokali gastronomicznych. Znamy efekty

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami

Czytaj więcej >
Nie masz maseczki? Licz się z mandatem

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

Czytaj więcej >
Bon turystyczny - uważajcie na oszustów

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie

Czytaj więcej >
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Turystyka

Makłowicz wypowiedział się na temat paragonów z wakacji. Nie ma dobrych wieści

Czytaj więcej >