BiznesINFO.pl

Pixinio/Bicanski

Świadczenie przejdzie im koło nosa. Dwa dni po wyborach sejmowa komisja odrzuciła poprawkę w sprawie bonu turystycznego

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny nie dla seniorów. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciła poprawę Senatu, by ze świadczenia mogli skorzystać również emeryci i renciści. Udało się jednak zachować inną ważną poprawkę, o którą zabiegali senatorowie opozycji - chodzi o wypłacanie bonu rodzicom, którzy pracują za granicą. W pierwotnym projekcie ustawy nie było takiego zapisu.

Bon turystyczny nie dla pobierających emerytury

Bon turystyczny ma wspomóc polską branżę po pandemii koronawirusa. Świadczenie ma być udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon o wartości 500 złotych ma mieć formę cyfrowego kodu, za pośrednictwem którego będzie można opłacić pokój w hotelu lub zarezerwować wakacje w biurze podróży. Zgodnie z projektem bon turystyczny przysługuje niezależnie od dochodu. 

Sejm zdecydował, że emeryci nie skorzystają z bonu. Taki postulat padł podczas prac nad projektem w Senacie. Podczas posiedzenia zgłoszono 65 poprawek do treści ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjrzała się pracy Izby Wyższej i zaopiniowała poprawki. Część z nich trafi teraz pod ponowne głosowanie w Sejmie, a część została już teraz odrzucona.

Posłowie poparli wprowadzone w Senacie zapisy o objęciu świadczeniem również dzieci, których rodzice pracują za granicą i tam korzystają z zasiłków na dzieci. Komisja zgodziła się również z propozycją, by w ustawie znalazł się zapis stanowiący o konieczności raportowania przebiegu realizacji bonu przez odpowiedniego ministra. Sejmowej komisji nie spodobał się zapis Senatu, by na bonie mogli zarobić przewodnicy czy organizatorzy wypraw. Aplauzu nie wzbudził również pomysł o sfinansowaniu bonem turystycznym wakacji emerytom i rencistom. Obie poprawki zostały odrzucone.

Tagi:

500 pluswakacjeturystyka

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]