Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Od dziś w Biedronce testy na obecność przeciwciał Covid-19. Jak działają i ile kosztują?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:22

Od dziś w Biedronce testy na obecność przeciwciał Covid-19. Jak działają i ile kosztują?

Biedronka rozpoczyna sprzedaż testów na obecność przeciwciał
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787723

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służy test Primacovid

  • Ile kosztuje test sprzedawany w Biedronce

  • Co należy zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu

Biedronka sprzedaje testy na przeciwciała Covid-19

Biedronka rozpoczyna dzisiaj sprzedaż testów Primacovid. Już na samym początku warto zaznaczyć, że produkt ten nie służy do wykrycia koronawirusa w naszym organiźmie, nie dowiemy się, czy jesteśmy aktualnie zakażeni. Jest to tak zwany test serologiczny - pozwala sprawdzić, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi powodującemu chorobę Covid-19. To oznacza, że za jego pomocą możemy sprawdzić, czy wcześniej nie przebyliśmy zakażenia.

Biedronka informuje, że test jest wyjątkowo łatwy w użyciu. Do badania potrzebna jest mała próbka krwi, a czas oczekiwania na wynik wynosi zaledwie ok. 10 minut. Kluczową informacją dla konsumentów jest jednak to, że test Primacovid jest bezpiecznym i przebadanym produktem renomowanej firmy. Za produkcję odpowiada szwajcarska Prima Lab - firma certyfikowana zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016. Sam test jest certyfikowanym wyrobem medycznym (posiada certyfikat CE), a jego dokładność wynosi 98,3 proc. (Raporty ewaluacyjne Primacovid wskazują na czułość 98,92% dla IgG i 92,98% dla IgM w porównaniu do metody referencyjnej (ELISA). Swoistość łączna IgG i IgM wynosi 98,3 proc.).

Ile kosztuje test Primacovid w Biedronce?

Biedronka będzie sprzedawać produkt od poniedziałku 15 marca br. do wyczerpania zapasów. Ile kosztuje test Primacovid? Niewiele, porównując inne tego typu testy z polskich laboratoriów. Za jeden test w Biedronce trzeba zapłacić 49,99 zł, a jeden klient sieci będzie mógł wykupić maksymalnie trzy sztuki w trakcie zakupów. O kulisach wprowadzenia testu do sprzedaży opowiadają także przedstawiciele sieci Biedronka.

- Misją Biedronki od początku istnienia jest umożliwianie kupującym dostępu do towarów, które są dla nich ważne i to zawsze w niskich cenach. Dotyczy ona nie tylko produktów spożywczych, ale i takich, które pozwolą na zaspokojenie ważnych potrzeb psychologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Do nich należy z pewnością test Primacovid. Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako lider rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej - tłumaczy Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Co należy zrobić, jeśli wynik testu będzie pozytywny?

Kluczową informacją dla konsumentów jest, że producent Prima Lab rekomenduje, aby w przypadku dodatniego wyniku na obecność przeciwciał IgG lub IgM natychmiast skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten rezultat. Jeżeli wynik będzie negatywny, ale występują objawy zakażenia koronawirusem, także należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Sprzedawany przez sieć Biedronka test może wykonać każda osoba, która miała lub podejrzewa, że miała kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami Covid-19, lub po prostu wszyscy, którzy chcą mieć świadomość tego, czy przebywali już zakażenie.