BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Biedronka w Poznaniu z karą na 30 tys. zł. Poszło o kasę na wózku

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Biedronka musi zapłacić surową karę, a wszystko przez nadprogramową kasę. Dzięki dostawionej na wózku kasie do sklepu mogło wejść więcej osób, jednak sanepid uznał to za naruszenie zasad.

Biedronka pod lupą sanepidu

Biedronka w Poznaniu, którą spotkała wysoka kara, jest wyposażona w sześć kas fiskalnych. Zdaniem lokalnego sanepidu wszystkie były „prawidłowo zorganizowane” poza jedną, którą umieszczono na wózku sklepowym.

Mimo podłączenia kasy do prądu inspekcja uznała takie działanie za niezgodne z zasadami i nałożyła na oddział handlowy karę w wysokości 30 tys. zł.

Dodatkowa kasa dla klientów

Cyryla Staszewska, rzeczniczka Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, wyznała, że niedozwolone działanie, do którego doszło na terenie jednej z Biedronek miało na celu „umożliwienie wpuszczenia większej liczby osób, o czym świadczyła zamieszczona na drzwiach wejściowych do obiektu kartka informacyjna, iż na terenie sklepu może jednocześnie przebywać 21 osób”.

Sanepidu nie przekonała argumentacja pracowników sklepu, który uznał, że takie postępowanie naraża zdrowie i życie „wszystkich osób znajdujących się obiekcie”.

Nowe zasady w sklepach

Zgodnie z nałożonymi obostrzeniami na terenie sklepu może przebywać maksymalnie trzykrotność klientów w stosunku do liczby kas.

Zasady, które obowiązują od początku kwietnia, budzą jednak sporo wątpliwości szczególnie wśród zarządców sklepów wielkopowierzchniowych (dyskontów czy supermarketów), którzy dużo nad tym tracą. Nowe reguły przyczyniają się do długich kolejek, w których często czeka więcej osób niż aktualnie przebywa wewnątrz sklepu.

Samorządowcy z Częstochowy zaproponowali zmianę systemu obliczania liczby osób, które w tym samym czasie mogą znajdować się w sklepie. Ich zdaniem lepiej by było zastosować limit związany z powierzchnią danego oddziału handlowego.  

Na ten moment jednak nic nie wskazuje, aby zasady miały się zmienić. Rząd przedłużył obowiązywanie aktualnych reguł do 19 kwietnia.

Podobne artykuły

Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >
Marks & Spencer wraca na polski rynek

Handel

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanów

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Handel

Primark otwiera sklep w Poznaniu. Ujawnili już nową datę otwarcia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia Biedronki

Handel

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Placówki w całej Polsce będą działać dłużej

Czytaj więcej >
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka rusza z hitową promocją. Na majówkę 12 piw za darmo

Czytaj więcej >
Biedronka zmienia stroje swoich pracowników

Handel

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementów

Czytaj więcej >