BiznesINFO.pl
Biedronka ukarana przez UOKiK. Będzie musiała rozdać bony klientom

Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

UOKiK każe Biedronkę. Sieć dyskontów musi rozdać klientom bony o wartości 7,5 mln zł

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Biedronka została zobowiązana do rozdania swoim klientom bonów zakupowych o łącznej wartości 7,5 mln złotych. Rozdawanie specjalnych voucherów ma iść w parze z akcją edukacyjną. Ma to być kara od UOKiK za niewłaściwe praktyki portugalskiej s

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego UOKiK nałożył karę na Biedronkę

  • Jaką karę będzie musiała ponieść portugalska sieć

  • Jak skorzystają na tym klienci Biedronki

Biedronka rozda bony o wartości 7,5 mln zł

Biedronka została ukarana w związku z niewłaściwymi praktykami. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał portugalską sieć sklepów do zorganizowania akcji edukacyjnej dla konsumentów, w wyniku której możliwe będzie otrzymanie bonów zakupowych, których łączna wartość wyniesie 7,5 mln zł.

Biedronka została ukarana, ponieważ regulaminy promocji sklepu były zamieszczane z opóźnieniem, a w sytuacjach, gdy nie odpowiadał na związane z nimi reklamacje w terminie, nie uznawał roszczeń konsumentów.

Postępowanie przeciwko sklepom Biedronka zostało wszczęte jeszcze w marcu 2020 roku i wynikało z licznych skarg napływających do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które dotyczyły akcji promocyjnych, w których można było otrzymać voucher zniżkowy na zakupy w zamian za wydanie określonej kwoty.

Prezes UOKiK przedstawił zarzuty dotyczące negatywnego rozpatrywania reklamacji związanych z ogólnopolskimi akcjami promocyjnymi po upływie 30 dni od ich złożenia, a także opóźnień w publikacji regulaminów względem terminów rozpoczęcia poszczególnych akcji. 

Klienci Biedronki wprowadzeni w błąd

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, wątpliwości urzędu wzbudziła możliwość wprowadzania klientów Biedronki w błąd, co do dostępności regulaminu akcji promocyjnych, ponieważ mimo że Biedronka informowała o promocjach w reklamach i materiałach promocyjnych, szczegóły akcji można było poznać jedynie na stronie internetowej.

- Informacja o zasadach promocji ma dla konsumenta bardzo duże znaczenie i bezpośrednio wpływa na jego decyzje zakupowe. To w regulaminach znajdują się np. liczne wyłączenia produktów, które nie są objęte promocją. Brak możliwości zweryfikowania w regulaminie zakresu promocji może przyczynić się do błędów zakupowych konsumentów. Zobowiązałem Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci handlowej Biedronka, do zorganizowania akcji edukacyjnej dla konsumentów poświęconej ich prawom, w której będą oni mogli otrzymać bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln złotych - ocenił cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wątpliwy sposób rozpatrywania reklamacji przez Biedronkę

UOKiK zaznacza, że Biedronka powinna odpowiedzieć na reklamacje konsumentów w ciągu 30 dni, jednak jak udało się ustalić prezesowi urzędu, klienci musieli często czekać o wiele dłużej, choć zgodnie z prawem, jeśli ten termin zostanie przekroczony, uznaje się, że przedsiębiorca uznaje roszczenia klientów. W Biedronce zdarzało się jednak, że reklamacje były rozpatrywane negatywnie nawet po upłynięciu ustawowych 30 dni.

Bony dla klientów Biedronki

Prezes UOKiK zobowiązał Biedronkę do zorganizowania akcji edukacyjnej i quizu dla klientów. O terminie rozpoczęcia promocji ma poinformować przedsiębiorca. Po zapoznaniu się z prawami klientów obowiązującymi podczas dokonywania zakupów konsumenci będą mogli rozwiązać test i wygrać bon na zakupy w sieci Biedronka o wartości 15 zł. Spółka przygotuje 500 tys. voucherów o łącznej wartości 7,5 mln zł, czytamy w komunikacie.

Kod rabatowy ma zostać wysłany klientom na numer telefonu komórkowego. Z promocji będzie można skorzystać tylko raz.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >