BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Będą wyższe świadczenia dla osób z rocznika 1953. Jest zmiana w prawie

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Emerytura osób z rocznika 1953 przeszła gruntowną zmianę. Za sprawą nowelizacji ustawy zmienił się sposób obliczania wysokości świadczenia po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Na modyfikacjach skorzystało ok. 70 tys. Polaków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego emerytura rocznika 1953 była zaniżona

  • Którzy świadczeniobiorcy nie skorzystali na zmianach

  • Co trzeba było zrobić, aby świadczenie zostało przeliczone ponownie

Emerytura rocznika 1953 bardziej sprawiedliwa

Emerytura osób urodzonych w 1953 r. była wyjątkowo niekorzystna. Z niesprawiedliwością musieli mierzyć się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła korzystne zmiany dla seniorów. Zgodnie z zapisami dokumentu emeryci mogli liczyć na korzystne obliczenie emerytury powszechnej bez konieczności pomniejszania podstawy jej wyliczania o sumę kwot emerytur wcześniejszych.

Jednak nie wszyscy byli objęci zmianami. Business Insider Polska donosi, że po korzystne przeliczenie nie mogli zgłaszać się seniorzy pobierający emerytury pomostowe i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Z kręgu osób uprzywilejowanych wyłączono także obywateli urodzonych 1953 r., którzy zamienili rentę na emeryturę powszechną.

O ile wzrosła emerytura szczęśliwców z rocznika 1953? W lutym ZUS poinformował, że ponownie przeliczono świadczenia 70 tys. osób. Łączna kwota wyrównania została oszacowana na 749 mln zł, a uśredniona - na 11 tys. zł. Wysokość wypłaty zwiększyła się średnio o 250 zł.

Najpierw wniosek, potem wyższa emerytura

Jak to wyglądało w praktyce? Osoby uprawnione do ponownego przeliczenia świadczenia musiały złożyć stosowny wniosek w nieprzekraczalnym terminie 11 stycznia 2021 r.

Ten obowiązek dotyczył osób pobierających wcześniejszą emeryturę, które nie otrzymały dotychczas emerytury powszechnej. Wyższa, bardziej korzystna emerytura przysługiwała seniorom już w kolejnym miesiącu od daty złożenia wniosku.

Jednak nie wszyscy musieli pilnować terminów i wywiązywać się z formalności. ZUS automatycznie wyliczał nową wysokość świadczenia osobom, które już mają przyznaną emeryturę.

Co jeśli przeliczona emerytura jest wyższa niż dotychczasowe świadczenie? W takiej sytuacji ZUS samodzielnie wyrównuje wypłatę, aby seniorzy nie byli poszkodowani.

Mechanizm, który wprowadziła nowa ustawa, sprawił, że nie wszyscy seniorzy otrzymali wyrównanie. Dlaczego? Emerytura wynika ze stażu i podstawy wymiaru (10 lub 20 lat najbardziej korzystnych pensji). W związku z tym dla niektórych emerytura wcześniejsza jest nadal bardziej korzystna.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >