Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą rekompensaty za drożejący prąd. 1,5 miliarda ma trafić do najuboższych
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:27

Będą rekompensaty za drożejący prąd. 1,5 miliarda ma trafić do najuboższych

biznesinfo-1
Biznes Info

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na mechanizm wsparcia dla osób najuboższych Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przeznaczyć 1,5 mld zł. Niebawem ma zostać opublikowany projekt ustawy.

W ramach pomocy najuboższym obywatelom w 2022 r. rząd planuje przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł. Nowym dodatkiem energetycznym mają zostać objęte gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Podał PAP, powołując się na anonimowe źródło w rządzie.

Dla kogo rekompensaty za drożejący prąd?

Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu poinformował, że do rekompensat będą uprawnieni: osoby pobierające zasiłek mieszkaniowy, osoby pobierające zasiłek stały lub zasiłek okresowy, emeryci ze świadczeniem poniżej emerytury minimalnej, gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny znajdujące się w pierwszym progu podatkowym i wychowujące aktualnie co najmniej trójkę dzieci oraz osoby z najniższymi dochodami zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego.

Wsparciem mają być również objęte osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki. Dopłaty mają również przysługiwać rodzinom wielodzietnym w trudniejszej sytuacji dochodowej.

Nie zapłacisz rachunku za prąd - nie będą mogli go odciąć

W projektowanych przepisach mają pojawić się rozwiązania, które zakażą wstrzymania dostaw energii elektrycznej w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i w dni uznane ustawowo za wolne od pracy wobec osób, które mają zaległości w regulowaniu bieżących rachunków za prąd.