Autosan wraca do łask
pixabay/Tomasz_Mikolajczyk
Autor Wiktoria Pękalak - 1 Sierpnia 2020

Legendarna polska marka wstaje z kolan. Jest nadzieja na jej powrót

Sanok - miasto Zdzisława Beksińskiego, ale także legendarnej firmy motoryzacyjnej Autosan. Najstarsze przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją autobusów zostało reanimowane i produkuje nowe pojazdy.

Autosan - kultowe autobusy

Przedsiębiorstwo z lecącym bocianem w logo jest wszystkim doskonale znane. Historia Autosanu zaczęła się tak naprawdę już w 1832 roku, kiedy dwóch powstańców listopadowych założyło w Sanoku zakład rzemieślniczy, gdzie produkowano m.in. kotły i narzędzia miedziane. Od tego czasu działalność była stale modernizowana, wkrótce zakład zaczął produkować wagony kolejowe, by stać się wkrótce czołowym producentem. Pierwsze autobusy zaczęły wyjeżdzać z hal przedsiębiorstwa po 1950 roku, a 8 lat później firma zmieniła nazwę na znaną wszystkim Sanocką Fabrykę Autobusów „Autosan”.

W latach 70-tych fabryka przeżywała czasy największej świetności - wizyty w miejscu produkcji autobusów składali m.in.: I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier PRL Piotr Jaroszewicz. W tym czasie firma zatrudniała ponad 7 tys. pracowników. Co roku z sanockich hal wyjeżdżało 3 tys. autobusów. Od lat 90-tych w firmie zaczęło się pogarszać. Do chwili upadłości w 2013 roku przedsiębiorstwo produkowało kilkadziesiąt pojazdów rocznie.

Znamy ulubione nowe samochody Polaków. TOP 10 najpopularniejszych modeli w lipcuZnamy ulubione nowe samochody Polaków. TOP 10 najpopularniejszych modeli w lipcuCzytaj dalej

- Produkcja spowolniła w 2009 roku. Później zaczęły się problemy z wypłatą pensji. Wypłacano tylko część, były opóźnienia. W 2012 roku zaczęły się zwolnienia. Z ponad 600 osób, zostało 480 - powiedział pan Marian, wieloletni pracownik Autosanu, obecnie emeryt w rozmowie z portalem money.pl

Kłopoty Autosanu z rentownością narastały przez kilka lat, by w końcu przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. Od tego czasu wystawiono je na sprzedaż aż pięciokrotnie, w końcu zostało kupione przez Polską Grupę Zbrojeniową. Od 2016 r. przez dwa lata prezesi zmieniali się aż trzykrotnie, do momentu kiedy stanowisko to przejął Eugeniusz Szymonik pełniący tę funkcję do dziś.

- Od czasu przejęcia Autosanu w stanie upadłości przez Grupę PGZ w 2016 roku sytuacja spółki stopniowo się poprawia - stwierdziła Ilona Kachniarz, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i zwróciła jednocześnie uwagę na to, że od 2016 roku przychody ze sprzedaży w przedsiębiorstwie stale rosną. - - Ilościowo sprzedaż produktów wzrastała z 24 szt. autobusów w 2016 roku do 119 szt. w 2019 roku, których wartość osiągnęła kwotę 100.039,4 tys. zł. Co więcej, od 2016 roku spółka realizuje produkcję i sprzedaż asortymentu produktów typu „S” - specjalnego, czyli np. kabin pojazdów wojskowych i kontenerów, głównie jako poddostawca dla innych spółek z Grupy PGZ, a także sprzedaż elementów pojazdów szynowych (członów wagonów) oraz świadczy usługi przemysłowe i sprzedaż części zamiennych - dodała.

Aż 6 tys. osób straciło swoje prawo jazdy w lipcu. Najczęściej przez jeden błądAż 6 tys. osób straciło swoje prawo jazdy w lipcu. Najczęściej przez jeden błądCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje słynny dziennikarz
2. Były poseł i mąż znanej dziennikarki stanął przed prokuraturą. Usłyszał aż 5 zarzutów
3. Jacek Kurski ma powody do złości, Sekielski mocno o kulisach jego ślubu. "Ja mam żonę i nie zamierzam się rozwodzić"

W tej chwili w sanockim przedsiębiorstwie zatrudnionych jest 400 osób, które zachowały swoje stanowiska mimo epidemii koronawirusa.

- Autosan cały czas pracuje normalnie. Nie bieżąco realizowane są zawarte wcześniej kontrakty na dostawy autobusów, a terminy tych dostaw nie są w żaden sposób zagrożone. Aktualnie produkujemy autobusy m.in. dla Rzeszowa, Suwałk, Ostrołęki. Sytuacja epidemiologiczna nie wpłynęła na liczebność załogi. Spółka nie zwalniała pracowników, nie mieliśmy przerwy w pracy - powiedział w rozmowie z money.pl wspomniany prezes firmy Eugeniusz Szymonik.

Wygląda na to, że firma stara się iść z duchem czasu. W listopadzie Autosan zaprezentował pierwszy autobus elektryczny SANCITY 12LFE, a w tej chwili pracuje nad budową elektrycznego autobusu klasy I, czyli autobusu miejskiego, z wydzielonym poza przestrzeń jego zabudowy źródłem energii. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ora konsorcjum Łukasiewicz kwotą 5 mln złotych.

Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatachWypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatachCzytaj dalej

– Poprzez budowę autobusu elektrycznego z zewnętrznym magazynem energii chcemy osiągnąć dwa cele, czyli zdecydowane zwiększenie zasięgu autobusu oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji poprzez ładowanie magazynu energii w takich godzinach, kiedy sieci energetyczne dysponują nadmiarem energii elektrycznej. Jednocześnie zwiększony zasięg autobusu i możliwość wymiany magazynu energii pozwolą na wykorzystanie autobusów elektrycznych nie tylko w przewozach miejskich, ale także lokalnych, regionalnych i krajowych – powiedział prezes Autosanu i jednocześnie stwierdził, że w fabryce nie ma czasu na nudę, ponieważ “Autosan startuje w przetargach, z których spółka nie jest wykluczona zapisami zawartymi w Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówienia. Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie postępowań przetargowych, w których złożyliśmy najkorzystniejsze oferty, także na autobusy elektryczne. Chodzi tutaj m.in. o 90 autobusów zasilanych gazem LNG dla Warszawy, 15 „elektryków” dla Częstochowy oraz autobusy dla polskiego wojska”.

W rankingu marek autobusowych Autosan zajął miejsce zaraz za podium (po Mercedesie, Solarisie i Manie). Zachowując bieżący wzrost produkcji i sprzedaży możliwe, że polska marka znad Sanu umocni jeszcze swoją pozycję.

Lidl szybko reaguje na porównanie cen. Zapewnia, że jest tańszy od BiedronkiLidl szybko reaguje na porównanie cen. Zapewnia, że jest tańszy od BiedronkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna tragedia, śmierć przyszła niespodziewanie. Nie żyje Hanna Kurowska
  2. Jest ważne oświadczenie rządu. Wkrótce mogą wrócić dwa obostrzenia, duża część Polaków będzie niezadowolona
  3. Zderzyły się samoloty, są ofiary, nie mieli szans. Tragiczna wiadomość ze świata z samego rana
  4. Rząd szykuje się do wydzielania konkretnych powiatów. Chce tak zapobiegać zarażeniom
  5. Stało się, Amerykanie podjęli decyzję, co do Niemiec. Berlin nie przebiera w słowach
  6. NBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądz
  7. Rodzinny grill omal nie skończył się niewyobrażalną tragedią. Kobieta przestrzega innych

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News