BiznesINFO.pl
Audyt baz danych to obowiązek, a nie opcja

Materiały Partnera

Audyt baz danych to obowiązek, a nie opcja

2 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Artykuł zewnętrzny

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na wiele rozmaitych zagrożeń. Co rusz słyszymy o wyciekach danych, do których dochodzi w nawet największych firmach. Dlatego tak ważny jest audyt danych i możliwie jak najszybsze odnajdywanie luk w zabezpieczeniach.

Zarządzanie bazami danych nie należy do najprostszych. Daje to jednak ogromne możliwości, dlatego coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie stosownych innowacji. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie.

Czym jest audyt danych?

Audyt służy kontroli bezpieczeństwa bazy danych. Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z utratą lub wyciekiem danych. Niektóre aspekty monitorowania związane z audytem bazy danych związane są z identyfikacją użytkowników, rejestrowaniem działań wykonanych w bazie danych czy też sprawdzaniem zmian w bazie danych.

Ochrona danych jest niezwykle ważna, ponieważ ich utrata wiąże się z wieloma problemami. Firmy zajmujące się wykonywaniem audytów przeważnie korzystają ze specjalistycznych programów, aby mieć pewność, że znalezione zostały wszelkie możliwe zagrożenia. Audyt pokazuje również mocne strony zabezpieczeń. 

Użytkownicy systemu są monitorowani, a program śledzi ich poczynania. Dzięki temu uzyskujemy informacje o tym, jakie czynności wykonują poszczególni użytkownicy. Zdarza się, że do utraty danych dochodzi z powodu błędu człowieka, który nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzał. 

Audyt wydajności i bezpieczeństwa baz danych

Bazy danych zawierają informacje dotyczące procesów oraz zasobów firmy, a także dane pracowników oraz klientów. Z tego powodu absolutnie nie powinny one trafiać w niepowołane ręce. Audyt baz danych pozwoli na znalezienie silnych oraz słabych stron, co przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Z audytu powinniśmy skorzystać w sytuacji, gdy przetwarzamy wiele danych wrażliwych, a nasz system nie był sprawdzany od dłuższego czasu. Jest to również słuszne rozwiązanie, gdy planujemy przeskalowanie systemu i wdrożenie nowych funkcji lub powiększenie go o dodatkowe zasoby lub dane. Być może podejrzewamy wyciek danych, w takiej sytuacji audyt danych również jest wskazany.

Co zawiera audyt bezpieczeństwa?

Profesjonalne firmy, takie jak Summ-it proces rozpoczynają od ustalenia kluczowych kryteriów sukcesu oraz analizy środowiska baz danych (sieci, sprzętu, wizualizacji, systemów operacyjnych), a także od zweryfikowania konfiguracji instalacji i ustawień baz danych. Następnie tworzony jest plan przeprowadzenia audytu. 

Klient otrzymuje opracowanie rekomendacji oraz planu optymalizacji. Sporządzona zostaje lista możliwych modyfikacji bazy danych w celu poprawienia wydajności systemu. Oszacowane zostają również potencjalne efekty zmian z punktu widzenia wydajności. Klient zostaje również poinformowany co do analizy ryzyka, dostaje również informację odnośnie do szacowanych kosztów związanych z wdrożeniem sugerowanych zmian.

Bezpieczeństwo danych powinno być kwestią priorytetową każdej firmy. Dlatego tak ważne jest zlecanie audytów – w innym wypadku możemy nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie jesteśmy narażeni. 

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >