BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARiMR dla BiznesInfo: Prawie 40 tys. rodzin rolniczych zgłosiło się po dopłaty na komputery

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oferowała dopłaty w wysokości 1500 zł na zakup sprzętu komputerowego dla dziecka z rodziny rolniczej. Do połowy kwietnia należało przedstawić instytucji faktury potwierdzające zakup sprzętu. ARiMR zdradza Biznes Info ilu uprawnionych złożyło wnioski i czy zdarzyły się przypadki, gdy ktoś musiał zwrócić otrzymane środki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ARiMR oferował 1500 zł na komputer

  • Kto mógł skorzystać z oferty

  • Ilu uprawnionych złożyło wnioski i ilu osobom pomoc przyznano

Dopłaty na komputery. ARiMR zdradza ile rodzin skorzystało

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa (ARiMR) zaoferowała w zeszłym roku możliwość dopłat na zakup komputera stacjonarnego bądź laptopa dla dziecka z rodziny rolniczej. Ubiegać się można było również o środki na oprogramowanie, myszkę, klawiaturę, czy ładowarkę. Wnioski w tej sprawie można było składać do 30 grudnia ubiegłego roku.

Dopłata na komputer przysługiwała rodzinie, w skład której wchodziło co najmniej dwoje dzieci  w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021, a także rodzinie w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Z pomocy mogły korzystać także rodziny w których co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych i ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Na dopłaty mogły liczyć także rodziny, w których łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 roku, podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekraczał w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie.

Na zakup komputera można było pozyskać od ARiMR maksymalnie 1500 zł na rodzinę. Jak wspomniano wnioski w tej sprawie można było składać do końca zeszłego roku. Z kolei do
końca marca tego roku trzeba było zakupić sprzęt, zaś do połowy kwietnia należało przedstawić instytucji faktury potwierdzające zakup.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Agencji z pytaniem o to jak duże było zainteresowanie dopłatami i jak wygląda sytuacja pod kątem rozliczeń z otrzymanego wsparcia.

- Do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach  jednorazowego programu pomocowego przeznaczonego na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką złożonych zostało 39 tys. wniosków – z tego 34,9 tys. wniosków rozpatrzono pozytywnie (została wydana decyzja o przyznaniu pomocy) – informuje naszą redakcję biuro prasowe ARiMR.

Dane przedstawione przez Agencję świadczą o tym, że zdecydowana większość wniosków o
dopłatę na komputer została rozpatrzona pozytywnie. Zdecydowano o przyznaniu pomocy na łączną kwotę 52,39 mln zł. Środki te zostały przekazane na rachunki bankowe beneficjentów.

Czy ktoś nie rozliczył się z zakupu?

Zapytaliśmy ARiMR czy zdarzyły się przypadki, że ktoś nie rozliczył się z zakupionego sprzętu.

- Biura powiatowe ARiMR zgłaszają pojedyncze przypadki rezygnacji beneficjenta ze wsparcia i zwracania otrzymanych środków. Agencja będzie mogła podzielić się ostatecznymi danymi dopiero po weryfikacji wszystkich faktur złożonych przez beneficjentów oraz wprowadzaniu całości danych do systemu. Według stanu na 22 kwietnia 2021 roku rozliczenie zostało zakończone w przypadku 32 tys. spraw (niemal 92 proc.), natomiast weryfikacja 2,9 tys. w tym zakresie jest jeszcze w toku – przekazuje Agencja.

Największe zainteresowanie dopłatami na komputer ARiMR odnotowała na Mazowszu (6,25 tys.), a także w województwie lubelskim i małopolskim (odpowiednio 5,16 tys. i 4,68 tys.).

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Dodatek covidowy nie tylko dla medyków. 5 tys. zł dostaną pracownicy niemedyczni

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Dopłata

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >