BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARiMR dla BiznesInfo: Prawie 40 tys. rodzin rolniczych zgłosiło się po dopłaty na komputery

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oferowała dopłaty w wysokości 1500 zł na zakup sprzętu komputerowego dla dziecka z rodziny rolniczej. Do połowy kwietnia należało przedstawić instytucji faktury potwierdzające zakup sprzętu. ARiMR zdradza Biznes Info ilu uprawnionych złożyło wnioski i czy zdarzyły się przypadki, gdy ktoś musiał zwrócić otrzymane środki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ARiMR oferował 1500 zł na komputer

  • Kto mógł skorzystać z oferty

  • Ilu uprawnionych złożyło wnioski i ilu osobom pomoc przyznano

Dopłaty na komputery. ARiMR zdradza ile rodzin skorzystało

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa (ARiMR) zaoferowała w zeszłym roku możliwość dopłat na zakup komputera stacjonarnego bądź laptopa dla dziecka z rodziny rolniczej. Ubiegać się można było również o środki na oprogramowanie, myszkę, klawiaturę, czy ładowarkę. Wnioski w tej sprawie można było składać do 30 grudnia ubiegłego roku.

Dopłata na komputer przysługiwała rodzinie, w skład której wchodziło co najmniej dwoje dzieci  w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021, a także rodzinie w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Z pomocy mogły korzystać także rodziny w których co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych i ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Na dopłaty mogły liczyć także rodziny, w których łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 roku, podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekraczał w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie.

Na zakup komputera można było pozyskać od ARiMR maksymalnie 1500 zł na rodzinę. Jak wspomniano wnioski w tej sprawie można było składać do końca zeszłego roku. Z kolei do
końca marca tego roku trzeba było zakupić sprzęt, zaś do połowy kwietnia należało przedstawić instytucji faktury potwierdzające zakup.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Agencji z pytaniem o to jak duże było zainteresowanie dopłatami i jak wygląda sytuacja pod kątem rozliczeń z otrzymanego wsparcia.

- Do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach  jednorazowego programu pomocowego przeznaczonego na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką złożonych zostało 39 tys. wniosków – z tego 34,9 tys. wniosków rozpatrzono pozytywnie (została wydana decyzja o przyznaniu pomocy) – informuje naszą redakcję biuro prasowe ARiMR.

Dane przedstawione przez Agencję świadczą o tym, że zdecydowana większość wniosków o
dopłatę na komputer została rozpatrzona pozytywnie. Zdecydowano o przyznaniu pomocy na łączną kwotę 52,39 mln zł. Środki te zostały przekazane na rachunki bankowe beneficjentów.

Czy ktoś nie rozliczył się z zakupu?

Zapytaliśmy ARiMR czy zdarzyły się przypadki, że ktoś nie rozliczył się z zakupionego sprzętu.

- Biura powiatowe ARiMR zgłaszają pojedyncze przypadki rezygnacji beneficjenta ze wsparcia i zwracania otrzymanych środków. Agencja będzie mogła podzielić się ostatecznymi danymi dopiero po weryfikacji wszystkich faktur złożonych przez beneficjentów oraz wprowadzaniu całości danych do systemu. Według stanu na 22 kwietnia 2021 roku rozliczenie zostało zakończone w przypadku 32 tys. spraw (niemal 92 proc.), natomiast weryfikacja 2,9 tys. w tym zakresie jest jeszcze w toku – przekazuje Agencja.

Największe zainteresowanie dopłatami na komputer ARiMR odnotowała na Mazowszu (6,25 tys.), a także w województwie lubelskim i małopolskim (odpowiednio 5,16 tys. i 4,68 tys.).

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Dodatek covidowy nie tylko dla medyków. 5 tys. zł dostaną pracownicy niemedyczni

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >