BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Archetypy marki. Sposób na przemyślane i spójne budowanie wizerunku marki

7 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Archetypy marki to osobowości marek, która przyciągają daną grupę konsumentów. Poznaj 12 rodzajów archetypów marki i buduj spójną komunikację z klientami!

Archetypy marki - teoria, która pozwoli na rozwój silnej marki. Podobnie jak ludzie, marka Twojej firmy powinna mieć konkretną osobowość, którą widzą klienci i przez którą chcą jej zaufać.

Archetypy marki - w jaki sposób marki tworzą symbolikę i wiadomości, które mają spójny charakter?

Specjaliści ds. marketingu korzystają z wielu strategii i technik, aby przyciągnąć klientów do firmy i zachęcić ich zakupu produktów czy skorzystania z usługi. Jedną ze skuteczniejszych metod jest znalezienie swojego archetypu marki i budowanie wokół niego swoich działań. Dzięki temu można zakotwiczyć swoją komunikację w pewnej, trwałej osobowości i ułatwić konsumentom identyfikację z nią.

Skuteczne działanie na podświadomość

Według profesor Gerald Zaltman z Harvardu, aż 95% naszych decyzji zakupowych jest podejmowanych w podświadomości. Oznacza to, że marki o silnej osobowości, które łączą się na poziomie emocjonalnym z konsumentami, mają ogromną przewagę nad konkurencją. Zapoznaj się z archetypami marki i dowiedz się, której osobowości Twoja marka jest najbliższa!

12 archetypów marek

 • Stwórca - tzw. artystyczna dusza. Pragnieniem Stwórcy jest stworzenie czegoś o trwałej wartości i nadanie temu wizji. Marki, które skupiają się na wyrażania swojego “ja”, promują innowacyjność ucieleśniają właśnie archetyp Twórcy.

Marki: Pinterest, Red bull, Lego

 • Bohater - stara się udowodnić swoją odwagę i to, że poradzi sobie z każdą trudną sytuacją. Ma spore ego, najlepiej czuje się w walce. Zazwyczaj pomagają ludziom osiągać najlepsze wyniki, zachęcają ich do działania, rozwiązywania problemów.

Marki: Nike, Marlboro

 • Buntownik – robi rewolucję, podważa status quo, nie godzi się na to co jest i pragnie zmian. Są to marki, które identyfikują się z wartościami sprzecznymi z wartościami całego społeczeństwa, które są pionierami nowych i rewolucyjnych postaw. Stawiają na wolność i niezależność.

Marki: MTV, Diesel, Apple, Harley Davidson

 • Kochanek - bardziej niż cokolwiek na świecie, Kochanek ceni sobie intymność, przyjemność i zmysłowość. Przykładami archetypu Kochanka są marki, które pomagają ludziom znaleźć miłość czy przyjaźń lub które promują piękno lub bliskość między ludźmi.

Marki Magnum, Victoria Secret, Alfa Romeo

 • Zwykły gość, “Everyman” - chce się wpasować w normy i utożsamiać się z ogółem. Cechuje je skromność, życzliwość i uprzejmość. “Zwykłym gościem” są zazwyczaj marki związane z życiem codziennym, domowym mirem.

Marki: IKEA, Walmart, Visa, Lidl

 • Mędrzec - autorytet, kieruje się prawdą, wykorzystuje inteligencję i analizę, aby zrozumieć świat. Dzięki posiadanej mądrości pozwala innym podejmować bardziej przemyślane decyzje. Cechuje się wiarygodnością.

Marki: L'Oréal, CNN, Harvard

 • Odkrywca - pragnie odkrywać świata i doświadczać lepszego, bardziej autentycznego i satysfakcjonującego życia. Marki o cechach Odkrywcy to nonkonformiści i pionierzy, często oferują wysokiej jakości, wytrzymałe produkty.

Marki: North Face, Land Rover, Amazon

 • Niewinny - “don’t worry, be happy!” mogłoby być mottem Niewinnego. Są to zazwyczaj marki związane z dobrocią, moralnością, prostotą, nostalgią lub dzieciństwem.

Marki: Coca-Cola, Dove, McDonald’s

 • Władca - kontroluje, tworzy dobrze prosperującą i odnoszącą sukcesy rodzinę, firmę lub społeczność. Pomagają ludziom stać się silnymi, mocnymi, zorganizowanymi. Promują bezpieczeństwo i stabilność w chaotycznym świecie. Cechuje ich jakość, klasa, prestiż czy wysoki status.

Marki: Microsoft, Rolex, Mercedes

 • Błazen - chce żyć tu i teraz, korzystać z życia i się bawić. Rozśmiesza odbiorców, często robi z siebie idiotę, aby wywołać uśmiech na twarzach ludzi. Zabawa, śmiech i radość to główne cechy przekazu marki o archetypie Błazna.

Marki: fanta, M&M’S, Virgin, Fanta

 • Opiekun - jego celem jest ochrona ludzi przed krzywdą, pomoc innym, służenie rodzinom i jak najlepsza obsługa klientów. Często są to marki oferujące produkty dla dzieci czy rodzin.

Marki: Volvo, Nestle, Pampers

 • Czarodziej - za cel stawia sobie spełnianie marzeń ludzi. Cechuje go bogata fantazja, dzięki której może przenosić klientów w magiczny świat.

Przykładowe marki: Walt Disney, Axe

Źródło: Funktional blog

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >