BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Aplikacja mObywatel ewoluuje. Będzie płatność Blikiem oraz ochrona przed oszustwami
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.03.2023 18:23

Aplikacja mObywatel ewoluuje. Będzie płatność Blikiem oraz ochrona przed oszustwami

Aplikacja mObywatel
Domena publiczna

Jak wynika z informacji przekazywanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, w aplikacji mObywatel pod koniec trzeciego kwartału pojawi się kilka nowych funkcji. Wśród nich jest chociażby możliwość płatności Blikiem.

Nowe opcje w mObywatelu

Niektórych czytelników może zdziwić kwestia płatności Blikiem w mObywatelu. Jak jednak przekazał sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński w wypowiedzi cytowanej przez portal Gazeta.pl, tak właśnie będzie.

Blika w aplikacji mObywatel będzie można użyć do zapłacenia samorządowych opłat, m.in. podatku od nieruchomości, od czerwca br. Wdrożenie tej formy płatności jest realizowane we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Nie tylko płatności dla samorządów

Jak wynika z informacji przekazywanych przez portal Gazeta.pl, nie jest to jedyna nowość. We wrześniu ma ruszyć inna ważna funkcja mObywatela, również dotycząca finansów.

Według zapowiedzi Janusza Cieszyńskiego ze stycznia cytowanych przez Gazetę.pl, w aplikacji będzie można zastrzec, że posiadacz nie chce zaciągać kredytów i pożyczek. Ze słów sekretarza stanu wynika, że będzie to polegało jedynie na kliknięciu odpowiedniego przycisku.

Zastrzeżenie dot. kredytów

Po kliknięciu przycisku, system zapisze opcję w swojej bazie. Z tą samą bazą będą połączone instytucje finansowe, które w razie chęci zaciągnięcia zobowiązania finansowego na zastrzeżoną tożsamość, otrzymają ostrzeżenie.

Cieszyński w cytowanej przez Gazetę.pl wypowiedzi uspokoił, że jeżeli instytucja udzieli kredytu lub pożyczki pomimo ostrzeżenia, to właściciel będzie zwolniony z odpowiedzialności. Zastrzeżenie ma być darmową opcją.

Tagi: Opłata