Apart kryzys branży jubilerskiej
Wikimedia Commons CC0
Autor Konrad Karpiuk - 30 Listopada 2020

Apart prosi rząd o wsparcie finansowe. Branża jubilerska nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników

Apart w imieniu branży jubilerskiej wystosował do rządu prośbę o wsparcie. Ze względu na zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, również ten segment gospodarki odniósł straty. Zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty dla pracowników.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie branże zostały objęte rządową pomocą
  • Z jakimi problemami borykają się jubilerzy
  • Co może przeszkodzić w otrzymaniu dotacji od państwa

Apart nie ma kasy dla pracowników, ale na koszmarnie drogą reklamę już tak

Choć Apart teoretycznie nie został objęty lockdownem, to większość sklepów branży jubilerskiej znajduje się w centrach handlowych, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję finansową. Sklepy znajdujące się poza galeriami nie generują wystarczających zysków.

Obecnie Tarcza Branżowa zapewnia dofinansowanie na wypłaty dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wsparcie dotyczy jednak zamkniętej gastronomii, branży fitness, hotelowej i eventowej. Branża odzieżowa i jubilerska przez zamknięcie sklepów w centrach handlowych, również ma kłopoty.

W związku z tym w imieniu jubilerów firma Apart wystosowała pismo do wicepremiera Jarosława Gowina. Firma apeluje o dodanie branży jubilerskiej do listy typów przedsiębiorstw objętych świadczeniami przyznawanymi z tarczy branżowej.

- Brak wsparcia ze strony Państwa stawia nas z dnia na dzień przed dramatycznymi decyzjami w zakresie znalezienia źródeł finansowania płac pracowników - można przeczytać w apelu Apartu.

Branża jubilerska liczy, że również zostanie objęta świadczeniami z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Apart zaznaczył w swoim piśmie, że "nie wyobraża sobie kontynuowania działalności w obecnej skali firmy".

Dramatyczny spadek zysków Apartu

RadioZet wskazuje, że całkowity lockdown objął branżę jubilerską na wiosnę, gdy praktycznie cała gospodarka została zamrożona. Jednak listopadowy kryzys mocniej uderzył w finanse jubilerów, listopadowe obroty wypadają gorzej niż w innych miesiącach roku.

Ze względu na kryzys Apart zamknął ponad 200 salonów. Przychody spółki spadły praktycznie do zera, co wpłynęło na zagrożenie aż 3000 etatów pracowniczych. Firma prosi o wsparcie w celu utrzymania miejsc pracy.

Jakiś czas temu Apart wyprodukował wysokobudżetową świąteczną reklamę z udziałem Małgorzaty Sochy, Julii Wieniawy i Anny Lewandowskiej. Reklama została mocno skrytykowana przez internautów, którzy stwierdzili, że pokazanie opływających w luksusowy gwiazd w trakcie pandemii jest "sporym nietaktem".

Trudna sytuacja budżetowa kraju. Nie dla wszystkich starczy pieniędzy

RadioZet zwraca uwagę, że rząd nie ma już pieniędzy na dotowanie biznesów i musi liczyć się ze skutkami weta budżetu Unii Europejskiej. Jeśli spełnią się najczarniejsze scenariusze i Polska zostanie wykluczona z budżetu naprawczego po pandemii, dla wielu przedsiębiorców może nie wystarczyć pieniędzy.

Tysiące Polaków mogą odetchnąć z ulgą. Opłaty za mieszkanie będą kosztowały ich znacznie mniejTysiące Polaków mogą odetchnąć z ulgą. Opłaty za mieszkanie będą kosztowały ich znacznie mniejCzytaj dalej

Ponadto nie tak dawno temu do mediów dotarły informacje, że NBP drukuje banknoty, które mają wesprzeć programy służące do utrzymania miejsc pracy. Ekonomiści wskazują, że taka taktyka w dłuższej perspektywie może przynieść fatalne skutki gospodarcze.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Nie żyje król strzelców mistrzostw świata. Odeszła kolejna legenda
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News