Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Akcyza - jak zapłacić? Wyjaśniamy w prostych słowach
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:14

Akcyza - jak zapłacić? Wyjaśniamy w prostych słowach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Usługa e-ZEFIR jest przeznaczona dla podatników, którzy chcą rozliczyć akcyzę za pomocą internetu. Aby skorzystać z usługi należy być zarejestrowanym w jakimś urzędzie skarbowym. Dzięki tej platformie możliwe jest odbieranie i wysyłanie danych do których mamy uprawnienia w oparciu o usługę e-Klient.

Akcyza: jak zapłacić

Konkretne rodzaje podatku akcyzowego jakie obsługuje system e-ZEFIR są wymienione na stronie Krajowej Administracji Skarbowej i są to:

deklaracje akcyzowe - AKC-4/4ZO, AKC-U/A, ,AKC-U/S, AKC-WW, AKC-WG, AKC-PA, AKC-P, AKC-EN, AKC-ST, AKC-STnzgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym,deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-14,deklaracje od gier - POG-4, POG-5, POG-P, GHD-1,deklaracje od wydobycia niektórych kopalin: P-KOP/MS, P-KOP/RG ,informacje w sprawie opłaty paliwowej OPAL

Proces obługi deklaracji za pomocą e-ZEFIR zawiera złożenie deklaracji, wydawnie potwierdzenia przyjęcia doklaracji, a następnie wydanie potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego.

Aby rozliczyć akcyzę za pomocą internetu należy założyć konto elektroniczne w systemie PUESC. Użytkownicy portalu PUESC mają do dyspozycji dwa poziomy dostępu ze względu na szeroki zakres usług.

Poziom podstawowy przeznaczony jest dla osób fizycznych, które składają deklaracje we własnym imieniu i robią to jednorazowo bądź sporadycznie. Poziom zaawansowany przeznaczony jest przede wszystkim dla firm oraz pracowników agencji celnych i biur rachunkowych, działającym na rzecz Podmiotu i/lub w jego imieniu.

Tagi: Akcyza Podatek