BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Adidas wyprodukuje buty w 100% nadające się do recyklingu

25 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Adidas ma zamiar niedługo wypuścić na rynek obuwie, które będą nadawały się do recyklingu. Model Futurecraft.Loop ma być w pełni dostępny dla klientów do 2021 roku.

Niemiecki gigant odzieżowy od dawna stara się walczyć o jaknajbardziej ekologiczne podejście do produkcji obuwia. Adidas już teraz produkuje buty, które po części stworzone są z plastikowych odpadów wyciagniętych z mórz i oceanów. 

Futurecraft.Loop będzie w 100% możliwy do recyklingu 

Żeby zapewnić komfort użytkownikom, a zarazem nie powiększać ilości zużytego obuwia, niemiecka firma prowadziła badania rozwojowe nad modelem przez ponad 10 lat. Problemy stanowiło stworzenie konstrukcji, która będzie pozbawiona potrzeby klejenia. W ten sposób model będzie całkowicie zdolny do ponownego przetworzenia.

Dla najskuteczniejszego recyklingu potrzeba jednolitego materiału. Obecna technologia produkcji obuwia zmusza producentów do stosowania materiałów różnorakiego roadzaju. Do butów stosuje się dziś między innymi: bawełnę i elastan. Taka produkcja nie daje możlwiości odpowiedniego wykorzystania zużytych materiałów, należy bowiem oddzielać materiały, a co za tym idzie wykorzystywać więcej nakładów: czasowych, finansowych i energetycznych. 

Tanyaradzwa Sahanga, menedżer ds. Innowacji technologicznych w Adidas powiedział, że: Postanowiliśmy stworzyć nowy typ produktu, który możemy odzyskać, ulepszyć i ponownie zastosować w nowym produkcie adidas. Wiedzieliśmy, że jest to dalekosiężna wizja pod każdym względem: technicznie, a nawet psychologicznie! Zdarzało się, że wydawało się, że nie uda nam się pokonać niektórych technicznych przeszkód.

Przy okazji Sahanga zaznacza, że cały proces nie może mieć miejsca bez zaangażowania klientów, którzy muszą w nim uczestniczyć, a więc zwracać zużyte buty w celu ponownego ich przetworzenia. Firma nie podjęła jednak jeszcze decycji o tym jak będzie dokładnie wyglądał proces wymiany butów pomiędzy firmą a klientem. 

Adidas będzie sprawdzał, którzy podwykonawcy najbardziej dbają o środowisko 

Według koncernu prawo do wykonywania obuwia w tej technologii dostaną Ci podwykonawcy, którzy zwracają szczególną uwagę na ekologię i wykazują dbałość o środowisko. Z początku ma ich być 200, później Adidas będzie rozszerzał produkcję. 

FUTURECRAFT to nasz etos designu i innowacji - powiedział Paul Gaudio, dyrektor kreatywny SVP i Future w Adidas. Chodzi o skrzyżowanie sztuki, nauki, technologii , ludzkości, inżynierii i rzemiosła. Stosuje kreatywność, aby wyobrazić sobie świat, który chcemy zobaczyć.- można przeczytać na stronie firmy

Wirtualny model buta jest dostępny już na stronie producenta wraz z krótkim opisem technolgii (w języku polskim) jaka będzie zastosowana przy jego produkcji. 

undefined

Tagi:

recykling

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >