Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 800 plus nie tylko dla rodziców. Pieniądze mogą otrzymać też dziadkowie, ale są warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.01.2024 19:37

800 plus nie tylko dla rodziców. Pieniądze mogą otrzymać też dziadkowie, ale są warunki

Seniorzy
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Od 1 stycznia 2024 roku podwyższone zostało popularne świadczenie wychowawcze 500 plus i już teraz wynosi 800 złotych. Jak się okazuje, na dodatkowe pieniądze w ramach tego dodatku mogą liczyć nie tylko rodzice, ale także i dziadkowie. Konieczne będzie jednak spełnienie konkretnych warunków.

Podwyżka popularnego świadczenia wychowawczego

Świadczenie wychowawcze 500 plus weszło w życie już w kwietniu 2016 r. Od 1 stycznia 2024 roku jego kwota została podniesiona o 300 złotych. W ramach programu rodzice otrzymują comiesięczne wypłaty w wysokości 800 złotych, a jedynym warunkiem jest to, że dziecko musi mieć mniej niż 18 lat. W tym przypadku nie obowiązują także żadne limity dochodowe, więc pieniądze dostanie każdy, bez względu na zarobki. 

Zobacz także: Pilna informacja ZUS w sprawie 800 plus. Chodzi o wnioski, nabór rusza 1 lutego

Zacznie się już jutro. Takich okazji w Lidlu jeszcze nie było

800 plus nie tylko dla rodziców

Jak się okazuje, świadczenie 800 plus nie przysługuje tylko rodzicom dziecka. W niektórych przypadkach pieniądze mogą otrzymać także dziadkowie. Możliwe to będzie jednak tylko i wyłącznie w określonych przypadkach. Chodzi dokładnie o sytuację, w której babcia i dziadek sprawują opiekę prawną nad małoletnim, gdy rodzice dziecka nie żyją lub zrzekli się praw do opieki. Warto wspomnieć, że świadczenie należy się także rodzinom zastępczym. 

Co muszą zrobić dziadkowie, by otrzymać 800 plus?

Dziadkowie, którzy chcą ubiegać się o świadczenie 800 plus, będą musieli złożyć formularz SW-O za pośrednictwem systemu PUE ZUS. Następnie konieczne będzie złożenie wniosku o przyznanie świadczenia, co można zrobić w gminie lub przez Internet. 

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach 800 plus może zostać podzielone. Dzieje się tak na przykład w przypadku rodziców, którzy są po rozwodzie i razem zajmują się dzieckiem. Wówczas każde z nich otrzyma przelew w wysokości 400 złotych.