BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

500 plus do emerytury. Możesz być jednym z beneficjentów

15 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

500 plus dla emerytów i osób niesamodzielnych - wypłaty świadczenia ruszą już w październiku. Na razie wpłynęło dosyć mało wniosków. Komu może zostać przyznane nowe 500 plus?

500 plus - nowy dodatek dla emerytów

500 plus jest adresowane do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub seniorów po 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Przepisy dotyczące nowego świadczenia zaczną obowiązywać od października, wnioski zaś można składać już od początku września.

- Uprawnionych do niego w skali całego kraju będzie ok. 850 tys. osób; skierowany do nich transfer finansowy to ok. 4,5 mld zł - mówiła na sierpniowym briefingu w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Borys-Szopa.

500 plus dla osób niesamodzielnych. ZUS przypomina o orzeczeniu

- Aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – przypominała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza-orzecznika ZUS. Uścińska wyjaśniła również, ZUS pozyskał ponad 150 tys. lekarzy-orzeczników. „Liczymy – i to nam się już realizuje – że ci lekarze wesprą nas w orzecznictwie o niezdolności do samodzielnej egzystencji na rzecz właśnie takiego świadczenia. Z 850 tys. potencjalnych uprawnionych zdecydowana mniejszość nie posiada takiego orzeczenia” - mówiła.

Aby zostać beneficjentem nowego 500 plus trzeba złożyć wniosek do ZUS, KRUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe; w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające zakład zacznie w dniu wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. Do wniosku należy dołączyć wspomniane orzeczenie. Należy pamiętać, że świadczenie zostanie przyznane osobom, których dochód nie przekracza 1600 złotych.

Tylko 7% potencjalnie uprawnionych osób złożyło wniosek o nowe 500 plus

W pierwszym tygodniu od wprowadzenia formularzy o przyznanie świadczenia wniosek złożyło tylko 19 tys. z całej Polski. Na tę chwilę jest to ok. 59,5 tys. osób, jak informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >