500 plus dla niepełnosprawnych
Pixabay/SGENET
Autor Paulina Musianek - 15 Września 2019

500 plus do emerytury. Możesz być jednym z beneficjentów

500 plus dla emerytów i osób niesamodzielnych - wypłaty świadczenia ruszą już w październiku. Na razie wpłynęło dosyć mało wniosków. Komu może zostać przyznane nowe 500 plus?

500 plus - nowy dodatek dla emerytów

500 plus jest adresowane do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub seniorów po 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Przepisy dotyczące nowego świadczenia zaczną obowiązywać od października, wnioski zaś można składać już od początku września.

- Uprawnionych do niego w skali całego kraju będzie ok. 850 tys. osób; skierowany do nich transfer finansowy to ok. 4,5 mld zł - mówiła na sierpniowym briefingu w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Borys-Szopa.

Sprzedaż alkoholu rośnie. Sprzedaż alkoholu rośnie. "Nie bójmy się mówić, że to efekt 500 plus"Czytaj dalej

500 plus dla osób niesamodzielnych. ZUS przypomina o orzeczeniu

- Aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – przypominała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza-orzecznika ZUS. Uścińska wyjaśniła również, ZUS pozyskał ponad 150 tys. lekarzy-orzeczników. „Liczymy – i to nam się już realizuje – że ci lekarze wesprą nas w orzecznictwie o niezdolności do samodzielnej egzystencji na rzecz właśnie takiego świadczenia. Z 850 tys. potencjalnych uprawnionych zdecydowana mniejszość nie posiada takiego orzeczenia” - mówiła.

Aby zostać beneficjentem nowego 500 plus trzeba złożyć wniosek do ZUS, KRUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe; w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające zakład zacznie w dniu wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października. Do wniosku należy dołączyć wspomniane orzeczenie. Należy pamiętać, że świadczenie zostanie przyznane osobom, których dochód nie przekracza 1600 złotych.

Tylko 7% potencjalnie uprawnionych osób złożyło wniosek o nowe 500 plus

W pierwszym tygodniu od wprowadzenia formularzy o przyznanie świadczenia wniosek złożyło tylko 19 tys. z całej Polski. Na tę chwilę jest to ok. 59,5 tys. osób, jak informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polacy nie wiedzą, co to emerytura. Wyniki badań załamująPolacy nie wiedzą, co to emerytura. Wyniki badań załamująCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Agnieszka Woźniak-Starak wspierana przez dziesiątki gwiazd. Aleksandra Kwaśniewska napisała coś wzruszającego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News