500 plus
Flickr.com Kancelaria Premiera
Autor Konrad Karpiuk - 11 Lipca 2020

Ograniczenie 500 plus? Polacy mówią: tak, jednak coś za coś

Program 500 był jedną ze sztandarowych obietnic PiS w trakcie wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Rok później rozszerzono go na każde dziecko. Okazuje się, że spora część Polaków wolałaby inną ustawe.

Polacy o 500 plus. Zaskakujące wyniki badania

O 500 plus głośno jest, od kiedy tylko program został wprowadzony, przez cztery lata zebrał tyle samo krytyki co i pochwał. Business Insider zlecił badanie IBRiS, które wykazał, że ponad połowa Polaków wolałaby obniżenie, lub likwidację niektórych podatków od samego programu. Pytanie postawione respondentom brzmiało następująco: "Zgodziłbym/abym się na ograniczenie programów socjalnych (500 plus, 300 plus, 13 emerytura) w zamian za obniżenie lub całkowitą likwidację niektórych podatków". Zadano je reprezentatywnej próbie 1100 osób, wykonane metodą CATI (telefoniczne wywiady z kwestionariuszem, wspomagane komputerowo).

39,2% ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie się zgadza, a 18,4%, że raczej się zgadza - czyli 57,6% raczej popierało ten pomysł. 31% ankietowanych odpowiedziało, że raczej się nie zgadza, lub zdecydowanie się nie zgadza. Zdania nie miało 11,6% z przebadanych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Poszukiwana puma wraz z właścicielem. Ujawniono porażające fakty nt. całej sprawy, możliwe, że zwierze się męczy

Rozkład odpowiedzi w poszczególnych grupach

Jak pisze Business Insider, więcej kobiet poparło ten pomysł, bo aż 63%, gdy w przypadku mężczyzn wynosiło to 53%. Co ciekawe, za usunięciem 500 plus z jednoczesnym obniżeniem podatku, odpowiedziała się także nieznaczna większość beneficjentów programu, bo aż 52% ze wszystkich badanych, 43% pobierających świadczenie było przeciwko (pozostałe 5% nie miało zdania).

Co również ciekawe, najwięcej osób głosujących za usunięciem świadczenia, było w grupie najlepiej zarabiających. 80% z osób, których miesięczny dochód wynosi powyżej 5000 zł netto, zgadzało się ze stwierdzeniem ankietera i jedynie 16% odpowiedziało, że zdecydowanie, lub raczej się nie zgadza.

Kolejny, okropny wypadek konia w Tatrach. Zwierzę nie mogło wstać, a pasażerowie nawet nie wysiedli z bryczkiKolejny, okropny wypadek konia w Tatrach. Zwierzę nie mogło wstać, a pasażerowie nawet nie wysiedli z bryczkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  2. Chcieli spędzić wymarzony urlop w Polsce. Tragiczny wypadek zmienił życie małżeństwa na zawsze
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Stachursky jednak nie żywił się energią słoneczną? Cała prawda wyszła na jaw, gwiazdor zdradził wszystkie szczegóły
Niedługo lepiej wybierzesz mięso w sklepie. Przy każdym kawałku znajdziesz odpowiednią flagęNiedługo lepiej wybierzesz mięso w sklepie. Przy każdym kawałku znajdziesz odpowiednią flagęCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News