500 plus - oszuści czyhają na Polaków
Autor Przemysław Terlecki - 10 Sierpnia 2019

Uwaga na oszustów! Czekają tylko, aż zgłosicie się po 500 plus

500 plus to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych świadczeń socjalnych w Polsce. Nic dziwnego więc w tym, że znalazło się na celowniku oszustów. Ci czekają tylko aż dana osoba zgłosi się po wniosek o świadczenie.

500 plus jest jendym z najgorętszych tematów rozmów Polaków, jeśli idzie o sprawy świadczeń socjalnych. 500 złotych, do niedawna drugie i każde kolejne dziecko, a od tego roku już na każde z dzieci, rozgrzewa debatę publiczną i popędza Polaków do urzędów lub przed komputery na rządowe strony. Tam rodacy masowo składają wnioski o świadczenie. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca 2,1 mln wniosków o 500 plus złożono przez internet, jak wynika z danych MRPiPS. To niestety nie zawsze jest bezpieczne.

O sprawie pisze Gazeta Lubuska, która ostrzega przed oszustami czyhającymi na moment, gdy dana osoba zdecyduje się na złożenie wniosku o 500 plus za pośrednictwem internetu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało nawet w tej sprawie specjalny komunikat. Z tego wynika, że na oszustwo narażeni są przede wszystkim ci, którzy zdecydowali się wniosek wypełnić z apośrednictwem dedykowanej do tego celu strony rządowej.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

500 plus celem oszustów

Jak ostrzega resort, w sieci natknąć się można na oszustów gotowych wyłudzić od nas wrażliwe dane. Dlatego podczas składania wniosku należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze - wypełnienie i złożenie wniosku o 500 plus jest całkowicie bezpłatne. Po drugie - żadna z instytucji, która jest zaangażowana w składanie wniosków, nie prosi o podawanie danych e-mailem lub SMS-em. Po trzecie - podczas składania wniosku powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenie połączenia (zwykle to zielona kłódka przed paskiem adresu w przeglądarce). Po czwarte - wnioski o 500 plus składać można tylko i wyłącznie za pośrednictwem 3 kanałów - Emp@tia, bankowości elektronicznej oraz PUE ZUS.

Gazeta Lubuska przypomina także, że nowy wniosek o 500 plus jest bardzo prosty w wypełnieniu i nie wymaga od nas składania żadnych dodatkowych dokumentów. Zniesione kryterium dochodowe nie wymaga przedkładania żadnych dodatkowych dokumentów. Rodzice nie muszą także składać orzeczeń o rozwodzie, separacji, wychowaniu naprzemiennym czy informacji o miejscu zamieszkania dziecka. Jak mówi minister rodziny, Bożena Borys-Szopa, rodzic deklaruje to wszystko we wniosku. Jeśli kłamie, podlega odpowiedzialności karnej.

To rodzic prawidłowo wypełniając i podpisując wniosek, deklaruje, że dziecko zamieszkuje z nim i jest na jego otrzymaniu, nie pozostaje pod opieką naprzemienną i spełnia pozostałe kryteria, np. wieku. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia - podsumowuje szefowa resortu.

500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wnioskuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News