Czy 500 plus powinno być wypłacane tylko pracującym rodzicom?
EastNews/Arkadiusz Ziołek
Autor Radosław Święcki - 7 Lipca 2020

Czy popierasz pomysł przyznawania 500 plus tylko pracującym rodzicom?

Próżno usłyszeć w tegorocznej kampanii wyborczej głośne jeszcze niedawno postulaty ograniczenia programu 500 plus jedynie dla pracujących rodziców. Nie można jednak wykluczyć, że wraz z zakończeniem maratonu wyborczego kwestia ta na nowo powróci. Czy państwa zdaniem środki powinny być przyznawane jedynie aktywnym zawodowo rodzicom?

500 plus tylko dla pracujących rodziców?

W kwietniu przyszłego roku minie piąta rocznica wprowadzenia programu 500 plus, który doprowadził do wyborczej wiktorii najpierw prezydenta Andrzeja Dudę, a następnie Prawo i Sprawiedliwość. Jeszcze przed wejściem programu w życie eksperci wyrażali wątpliwości, że nowe świadczenie może doprowadzić do spadku aktywności zawodowej kobiet. Nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie tych obaw.

Potwierdzenie znalazło się w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), które - jak pisał “Głos Wielkopolski” - pokazało, że program 500 plus negatywnie odbił się na aktywności zawodowej kobiet. Wiele z nich gdy tylko otrzymały rządowe świadczenie, od razu złożyło wypowiedzenia, uznając, że nie opłaca im się pracować.

Sytuację tę dostrzegli eksperci, ale też politycy opozycji. Swego czasu posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej apelowali, by wypłacać świadczenie 500 plus jedynie rodzinom, w których chociażby jedno z rodziców pracuje. Mówiła o tym wprost np. posłanka PO Urszula Augustyn w wywiadzie dla Polsat News.

- Nikomu nie będziemy niczego zabierali, będziemy robili tak, żeby ten program był bardziej sprawiedliwy, czyli na przykład, będziemy go wiązali z pracą -mówiła posłanka PO, podkreślając, że "trzeba robić wszystko, żeby ludzie chcieli i mogli pracować".

Dyskusja wróci po wyborach?

Dziś takie opinie w szeregach polityków opozycji już się nie pojawiają, gdyż obawiają się oni ataku partii rządzącej i TVP, że chcą odebrać milionom rodzin rządowe świadczenie. Samo Prawo i Sprawiedliwość natychmiast ucina wszelkie spekulacje dotyczące ewentualnej modyfikacji programu, podkreślając, że należy go pozostawić w takiej formie jak obecnie.

Być może jednak kończąca się kampania prezydencka, która wieńczy dwuletni maraton wyborczy i tym samym rozpoczyna trzyletni okres bez żadnych wyborów skłoni polityków do zastanowienia się czy w związku z prognozowaną trudną sytuacją gospodarczą, nie należy zastanowić się nad wprowadzeniem w programie zmian (przypomnijmy, że 500 plus w obecnej postaci kosztuje budżet państwa ok. 40 mld zł).

Czy państwa zdaniem program 500 plus należy zmodyfikować i przyznawać go np. jedynie pracującym rodzicom?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News