Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 1,4 mln wniosków po specjalne świadczenie dla dzieci. Wiemy już, ile 300 plus przyznano
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 30.07.2020 02:00

1,4 mln wniosków po specjalne świadczenie dla dzieci. Wiemy już, ile 300 plus przyznano

Złożono już niemal półtora miliona wniosków o świadczenie 300 plus.
Pixabay

Wpłynęło niemal półtora miliona wniosków o 300 plus

Jak podaje Business Insider, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od czasu uruchomienia możliwości wnioskowania o świadczenie 300 plus na "Dobry start" dla dzieci w wieku szkolnym złożono 1,4 mln takich wniosków. Dotychczas wnioski można było składać tylko zdalnie -  przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS  - co związane było z epidemią koronawirusa.

Jak oświadczyła minister rodziny, Marlena Maląg, dotąd rozpatrzono pozytywnie już 1,2 mln wniosków. Jeśli natomiast chodzi o dokładne liczby - wniosków złożono 1 338 779. Zaś przyznano 1 229 458 świadczeń 300 plus.

Jednak już od 1 sierpnia ponownie pojawi się możliwość składania wniosków w formie papierowej bezpośrednie w urzędzie miasta, gminy czy OSP lub drogą pocztową. Świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną przysługuje rodzinie raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia (lub 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). Termin składania wniosków mija 30 listopada.

300 plus na "Dobry start" nie dla przedszkolaków i studentów

Jak dowiadujemy się z portalu Business Insider, według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Maląg głównym celem świadczenia 300 plus jest wyrównywanie szans wśród uczniów. Oprócz rodziców wniosek o zapomogę na rozpoczęcie roku szkolnego dla dziecka mogą złożyć także: rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz osoba ucząca się będąca osobą usamodzielnianą.

Świadczenie nie przysługuje jednak dzieciom chodzącym do przedszkola lub realizującym przygotowanie przedszkolne. 300 plus nie jest przyznawane także studentom. Mogą po pieniądze wystąpić jednak dorośli, którzy są uczniami szkół dla dorosłych lub policealnych. Program "Dobry Start" działa od 2018 r. W 2019 r. z 300 plus skorzystało 4,5 mln uczniów.