Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 3/4 pracodawców przewiduje podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku
Joanna Leja
Joanna Leja 04.01.2022 01:00

3/4 pracodawców przewiduje podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku

Ważne
Biznesinfo

Jak wynika z raportu firmy Hays Poland w 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, zaś 3 proc. firm zapowiedziało obniżki. Firma Hays Poland opublikowała we wtorek raport poświęcony płacom i rynkowi pracy w 2022 r. Wyniki badania jednoznacznie pokazują, iż rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm, a 3/4 firm przewiduje podwyżki wynagrodzeń.

Firmy planują podwyżki i rekrutacje

– Chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, to większość pracowników nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac – zaledwie 3 proc. firm objętych badaniem Hays Poland – podano w raporcie.

Jak wynika z raportu, aż 95 proc. pracodawców rozpoczęło nowy rok z planami rekrutacji nowych pracowników.

– Najczęściej wskazywanym przez pracodawców powodem zaplanowanych rekrutacji jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje. Na drugim miejscu (33 proc. wskazań) pojawiła się jednak potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść, a na trzecim (9 proc.) – zmiany strukturalne. Procesy rekrutacyjne przewidziane na 2022 rok często nie będą zatem powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia, lecz naturalną rotacją pracowników oraz zmianą potrzeb kompetencyjnych organizacji – stwierdzono w raporcie Hays.