BiznesINFO.pl
Iberion

Biznesinfo

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

25 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Od zaostrzenia prawa do aborcji minął rok. A pomocy dla kobiet, które chcą lub muszą urodzić dziecko z niepełnosprawnością, jak nie było, tak nie ma. Przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności dostępu do aborcji na podstawie przesłanki “ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Opublikowano ranking najlepszych krajów dla emerytów. Miejsce Polski aż szokuje

Slajd 1 z 6

dieter55/pixabay

Najlepsze systemy emerytalne świata - 1. Islandia

Ranking Mercer CFA Institute Global Pension Index zestawia systemy emerytalne z 47. krajów świata. Analitycy badali systemy emerytalne na trzech płaszczyznach. Brano więc pod uwagę godne warunki życia na emeryturze, stabilność systemu emerytalnego i prognozy na przyszłość oraz regulacje chroniące emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Islandia z 84,2 pkt na 100. W kolejnych slajdach zobaczysz następne raje dla emerytów.

Politycy zapowiadali projekt realnego wsparcia, które miało być w pakiecie ze zmianami w prawie aborcyjnym. Minął rok od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności dostępu do aborcji, a pomocy nadal nie ma. Rząd tłumaczył, że potrzebuje czasu, by nie powstał bubel prawny.

Nad rozwiązaniami pracował Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz minister Michał Wójcik. Powstał także międzyresortowy zespół. Minęły jednak długie miesiące i żadna z propozycji nie została przekuta na obowiązujące przepisy prawa. A, jak powołuje się „Dziennik Gazeta Prawna” nieoficjalnie głosy, słyszymy, że wokół tematu zapanował polityczny pat.

Stało się, Duda podpisał dwie ważne ustawy. Zmiany wchodzą już za chwilę

Slajd 1 z 3

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda podpisał kolejne ustawy

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 13 października 2021 r. dwie ustawy: Ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz ustawy o Straży Granicznej ma ona zwiększyć bezpieczeństwo lotnisk cywilnych dzięki rozszerzonym procedurom sprawdzania przeszłości osób tam pracujących. Jak podała KPRP, ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 31 grudnia br. Druga to Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o ratyfikacji Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego, sporządzonej w Strasburgu dnia 8 listopada 2001 r. O kolejnej ustawie przeczytasz na następnym slajdzie.

Poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) w rozmowie z DGP powiedział, że wszystko wskazuje na to, że projekt jest gotowy i lada moment wejdzie w życie. Jednak przyznaje, że środowisko konserwatywne jest zdziwione, dlaczego „tak ważna dla wiarygodności obozu sprawa toczy się tak wolno”.

Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny wydał oświadczenie. Jest w nim przypomnienie, że niemal od razu po wyroku TK zespół wskazał na konieczność implementacji konkretnych rozwiązań z zakresu m.in. wsparcia matek w trudnych ciążach, szerokiej dostępności hospicjów perinatalnych, rozszerzenia dostępności różnych form pomocy okołoporodowej, a także zwiększenia zaangażowania państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci oraz stworzenia możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad nimi.

ZUS rozdaje pieniądze. Sporo świadczeń przelatuje nam koło nosa, a wcale nie musi

Slajd 1 z 5

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dobry Start od ZUS

Dobry Start, świadczenie zwane potocznie 300+ przysługuje dzieciom uczącym się. Świadczenie przyznawane jest raz w roku i wniosek o jego otrzymanie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. ZUS co jakiś czas przypomina, że najlepiej zrobić to poprzez profil PUE ZUS lub za pomocą profilu zaufanego. Wnioski składać można od 1 lipca do 30 listopada. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z pomocy korzysta 4,4 mln polskich uczniów.

„Po 12 miesiącach od wyroku Trybunału widzimy konieczność intensyfikacji i przyspieszenia działań w celu konkretyzacji konstytucyjnych gwarancji godności człowieka i ochrony życia, tak nienarodzonego, jak i już narodzonego” – piszą posłowie.

Minister Michał Wójcik w rozmowie z DGP przekonuje, że regulacje są przygotowane. Dziennik podkreśla, że warunki w hospicjach perinatalnych i hospicjach dla dzieci są w opłakanym stanie. Nie ma wypracowanych standardów opieki nad kobietami i dziećmi.

Rozporządzenie Rady Ministrów mówi o kompleksowej pomocy, jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >