BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

MZ: będzie 100 mld zł na służbę zdrowia. Rząd planuje zmniejszenie kolejek do lekarzy

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Do służby zdrowia ma trafić 100 mld zł, tak zadeklarował minister zdrowia w wywiadzie dla portalu Business Insider. Łukasz Szumowski zapowiada, że te nakłady finansowe zapewnią lepsze funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Minister odnosił się do nakładów jakie rząd planuje przeznaczyć na służbę zdrowia. Zapowiadał, że takiego skoku dotacji nie było jeszcze nigdy. Przedstawił także pomysły walki o lepszą jakość polskiej medycyny. 

Co z budżetowymi nakładami na NFZ? 

Szumowski w wywiadzie odwoływał się do kwestii nakładów na służbę, które ustawowo wynoszą 6% budżetu państwa. Minister mówił, że: nie jest ważne jak duże są nakłady, tylko jak szybko one rosną, a wzrost mamy gigantyczny. Obiecywał także, że do roku 2024 rząd będzie przeznaczał na służbę zdrowia 160 mld, podczas gdy do końca 2019 r. łączna kwota przekazanych na ten cel ma wynieść 100 mld, co jest ewenementem w historii Polski. Dodał także, że wszystko ma zostać rozdysponowane tak, aby jak najlepiej skorzystali na tym pacjenci. 

Jak na tym skorzystają pacjenci i pracownicy służby zdrowia?

Minister został poproszony o to, aby odnieść się do obietnicy Grzegorza Schetyny, który obiecał Polakom kilkanaście  centrów onkologicznych w Polsce. Przedstawiciel rządu powiedział, że to powinno cieszyć przewodniczacego Platformy Obywatelskiej, ale mamy już 14 centrów onkologicznych w dużych polskich miastach. Rząd chce iść jednak dalej i zapewnić chorym na raka kompleksową opiekę gdziekolwiek mieszkają w Polsce. Szumowski wspominał o uruchomieniu specjalnej infolinii dla chorych. Jest to preludium dla powołania Narodowej Sieci Onkologicznej. 

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia powiązał także jakość obsługi pacjentów z dobrymi warunkami pracy ludzi pracujących w służbie zdrowia, czyli lekarzy, pielęgniarek, ale także na przykład fizjoterapeutów. W tym celu rząd ma wysyłać pieniądze prosto do szpitali, tak aby ich dyrektorzy nimi rozporządzali. Szumowski mówił o tym, że pielęgniarki przestały uciekać z zawodu, co rokuje bardzo dobrze. w 2018 r. według słów ministra 100% absolwentek kierunków pielęgniarskich postanowiło podjąć pracę w zawodzie. Minister chwalił się również, że rząd dofinansował uczelnie, aby wypuszczały rocznie 2000 lekarzy więcej każdego roku, bo wzrost liczby lekarzy, w najprostrzym przełożeniu, oznacza zmniejszenie kolejek dla pacjentów. Z rzeczonych 100 mld ma być także zakupiona większa ilość sprzętu medycznego.

Jako przykład sukcesów podane zostało zmniejszenie kolejek na operację zaćmy. Minister przywołał konkretne liczby, a mianowicie, że 170 tys. pacjentów przestało czekać w długoletnich kolejkach i doczekało się operacji wzroku. 

Do pytania o to, czy Polska nie powinna otworzyć swojego rynku dla specjalistów zza granicy, minister odniósł się niechętnie. Powiedział, że ściągnięcie pracowników, którzy nie mogliby odpowiednio dogadać się z polskimi pacjentami, oznaczałoby spadek jakości usług medycznych. I tutaj minister widzia szansę dla Polaków zza wschodniej granicy, którzy posiadają Kartę Polaka.

Informatyzacja służby zdrowia trwa 

Ostatnim tematem podjętym w wywiadzie była kwestia informatyzacji służby zdrowia. Mówiono tutaj o e-receptach, e-zwolnieniach i skutkach jakie odnoszą. Szumowski zaznaczał, że fakt cyfrowej historii choroby każdego pacjenta znacznie zmniejsza się ryzyko podania niewłasciwiego leku, co jest także dużo bardziej bezpieczne dla pacjentów. Z puli 100 mld złotych dużo z nich ma być także przekazane na cel dalszej informatyzacji.

Kasper Starużyk

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >