BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

MZ: będzie 100 mld zł na służbę zdrowia. Rząd planuje zmniejszenie kolejek do lekarzy

13 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Do służby zdrowia ma trafić 100 mld zł, tak zadeklarował minister zdrowia w wywiadzie dla portalu Business Insider. Łukasz Szumowski zapowiada, że te nakłady finansowe zapewnią lepsze funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Minister odnosił się do nakładów jakie rząd planuje przeznaczyć na służbę zdrowia. Zapowiadał, że takiego skoku dotacji nie było jeszcze nigdy. Przedstawił także pomysły walki o lepszą jakość polskiej medycyny. 

Co z budżetowymi nakładami na NFZ? 

Szumowski w wywiadzie odwoływał się do kwestii nakładów na służbę, które ustawowo wynoszą 6% budżetu państwa. Minister mówił, że: nie jest ważne jak duże są nakłady, tylko jak szybko one rosną, a wzrost mamy gigantyczny. Obiecywał także, że do roku 2024 rząd będzie przeznaczał na służbę zdrowia 160 mld, podczas gdy do końca 2019 r. łączna kwota przekazanych na ten cel ma wynieść 100 mld, co jest ewenementem w historii Polski. Dodał także, że wszystko ma zostać rozdysponowane tak, aby jak najlepiej skorzystali na tym pacjenci. 

Jak na tym skorzystają pacjenci i pracownicy służby zdrowia?

Minister został poproszony o to, aby odnieść się do obietnicy Grzegorza Schetyny, który obiecał Polakom kilkanaście  centrów onkologicznych w Polsce. Przedstawiciel rządu powiedział, że to powinno cieszyć przewodniczacego Platformy Obywatelskiej, ale mamy już 14 centrów onkologicznych w dużych polskich miastach. Rząd chce iść jednak dalej i zapewnić chorym na raka kompleksową opiekę gdziekolwiek mieszkają w Polsce. Szumowski wspominał o uruchomieniu specjalnej infolinii dla chorych. Jest to preludium dla powołania Narodowej Sieci Onkologicznej. 

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia powiązał także jakość obsługi pacjentów z dobrymi warunkami pracy ludzi pracujących w służbie zdrowia, czyli lekarzy, pielęgniarek, ale także na przykład fizjoterapeutów. W tym celu rząd ma wysyłać pieniądze prosto do szpitali, tak aby ich dyrektorzy nimi rozporządzali. Szumowski mówił o tym, że pielęgniarki przestały uciekać z zawodu, co rokuje bardzo dobrze. w 2018 r. według słów ministra 100% absolwentek kierunków pielęgniarskich postanowiło podjąć pracę w zawodzie. Minister chwalił się również, że rząd dofinansował uczelnie, aby wypuszczały rocznie 2000 lekarzy więcej każdego roku, bo wzrost liczby lekarzy, w najprostrzym przełożeniu, oznacza zmniejszenie kolejek dla pacjentów. Z rzeczonych 100 mld ma być także zakupiona większa ilość sprzętu medycznego.

Jako przykład sukcesów podane zostało zmniejszenie kolejek na operację zaćmy. Minister przywołał konkretne liczby, a mianowicie, że 170 tys. pacjentów przestało czekać w długoletnich kolejkach i doczekało się operacji wzroku. 

Do pytania o to, czy Polska nie powinna otworzyć swojego rynku dla specjalistów zza granicy, minister odniósł się niechętnie. Powiedział, że ściągnięcie pracowników, którzy nie mogliby odpowiednio dogadać się z polskimi pacjentami, oznaczałoby spadek jakości usług medycznych. I tutaj minister widzia szansę dla Polaków zza wschodniej granicy, którzy posiadają Kartę Polaka.

Informatyzacja służby zdrowia trwa 

Ostatnim tematem podjętym w wywiadzie była kwestia informatyzacji służby zdrowia. Mówiono tutaj o e-receptach, e-zwolnieniach i skutkach jakie odnoszą. Szumowski zaznaczał, że fakt cyfrowej historii choroby każdego pacjenta znacznie zmniejsza się ryzyko podania niewłasciwiego leku, co jest także dużo bardziej bezpieczne dla pacjentów. Z puli 100 mld złotych dużo z nich ma być także przekazane na cel dalszej informatyzacji.

Kasper Starużyk

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >