BiznesINFO.pl
Grupa Zygmunta Solorza z zyskiem 7,1 mld zł

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zygmunt Solorz ze sporym wpływem na konto. 7,1 mld zł za infrastrukturę mobilną

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Grupa Zygmunta Solorza odnotowała spory zysk. Hiszpański inwestor infrastrukturalny kupi Polkomtel Infrastrukturę za niemal 7,1 mld zł. Spółka Solorza dąży do przyspieszenia rozwoju technologii 5G w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką część udziałów sprzedała grupa Solorza

  • Co przyniesie współpraca z Cellnex Telecom

  • Kiedy zakończy się transakcja

Grupa Zygmunta Solorza zyska niemal 7,1 mld zł

Cellnex Poland, spółka zależna hiszpańskiej Cellnex Telecom zawarła umowę sprzedaży z jednym z najważniejszych europejskich operatorów infrastrukturalnych na rynku telekomunikacyjnym, podaje portal money.pl i dodaje, że umowa jest warunkowa, ponieważ wymaga uzyskania przez nabywcę zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Zygmunta Solorza postąpiła, jak podaje Puls Biznesu, wbrew oczekiwaniom analityków i zdecydowała się sprzedać prawie wszystkie posiadane udziały w półce Polkomtel Infrastruktura. Tym samym zwiąże się 25-letnią umową z Hiszpanami na korzystanie z infrastruktury.

Wartość transakcji to aż 7,07 mld zł i oprócz części pasywnej (wież i masztów) ma ona objąć także część aktywną, a więc również urządzenia sieciowe.

Cyfrowy Polsat przekazał, że współpraca z Cellnex Telecom powinna przyspieszyć rozwój technologii 5G w Polsce.

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - powiedział Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu cytowany w komunikacie, na który powołuje się PB.

Cellnex ma przejąć 7 tys. wież telekomunikacyjnych, zarówno naziemnych, jak i na dachach budynków, podaje money.pl. Do końca 2030 roku spółka chce wybudować 1,5 tys. obiektów.

Cyfrowy Polsat sprzeda udziały

“Cyfrowy Polsat sprzeda udziały Polkomtel Infrastruktura, reprezentujące prawie 74,98 proc. kapitału zakładowego, za cenę w wysokości 5,3 mld zł, a Polkomtel sprzeda udziały reprezentując ok. 25,01 proc. kapitału, za cenę 1,77 mld zł” - przekazuje money.pl.

Transakcja ma się zakończyć w październiku bieżącego roku. Jak zaznaczyliśmy na wstępie, kontrakt dotyczy 99,99 proc. udziałów, co oznacza, że pozostały 00,01 proc. kapitału pozostanie w Polkomtel.

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku - stwierdził cytowany przez portal wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Maciej Stec.

- Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia - dodał.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >