BiznesINFO.pl
Rośnie liczba zwolnień lekarskich

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Rośnie liczba zwolnień lekarskich. Zdrowie psychiczne Polaków kuleje

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Skutki pandemii widać niestety również na zdrowiu psychicznym polskich pracowników. Z danych ZUS uzyskanych przez Bankier.pl wynika, że w zeszłym roku znacząco wzrosła liczba zwolnień lekarskich z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych

  • Z jakiego konkretnie powodu wystawiono najwięcej L4

  • Który miesiąc był pod tym względem najgorszy

Rekordowa liczba zwolnień lekarskich w 2020 roku

W ostatnim czasie piszemy przede wszystkim o gospodarczych skutkach pandemii, ale odcisnęła ona swoje piętno również na zdrowiu psychicznym Polaków o czym świadczą dane uzyskane przez portalach Bankier.pl z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bardzo przykre dane.

Okazuje się, że w pandemicznym 2020 roku wydano prawie 1,5 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, podczas gdy rok wcześniej było to 1,2 mln, co oznacza wzrost aż o 300 tys. W ubiegłym roku Polacy przebywali na zwolnieniu łącznie 28 mln dni, zaś w 2019 roku było to 20,2 mln dni.

Najwięcej, bo ponad pół miliona zwolnień lekarskich wystawiono z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (ponad 511 tys.). Ok 250 tys. „L4” miało związek z epizodami depresyjnymi, a także innymi zaburzeniami lękowymi, zaś ponad 130 tys. zwolnień wystawiono w związku z zaburzeniami depresyjnymi nawracającymi. Prawie 50 tys. zaświadczeń miało natomiast związek z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania spowodowanymi użyciem alkoholu.

Rzadziej zwolnienia lekarskie wystawiono w ubiegłym roku w związku ze Schizofrenią (prawie 33 tys.), czy zaburzeniami występującymi pod postacią somatyczną (15 tys.).

Jak zauważa portal, częściej ze zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych korzystały kobiety (921 tys. zaświadczeń) niż mężczyźni (535 tys. zaświadczeń).

Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne spowodowała prawie 10 mln dni absencji chorobowej, podczas gdy rok wcześniej było to 6,6 mln dni, co oznacza ponad 3 mln wzrost absencji z tego tytułu.

Najgorszy był kwiecień

Jak wspomniano, z powodu reakcji na stres i zaburzeń adaptacyjnych wystawiono ponad pół miliona zwolnień. Najwięcej, bo blisko 60 tys. w kwietniu zeszłego roku, czyli miesiącu najściślejszych restrykcji wprowadzonych w naszym kraju w związku z pandemią, kiedy to de facto - poza ważnymi przyczynami – nie mogliśmy opuszczać domu. Dla porównania w lutym, gdy pandemii w Polsce jeszcze nie było (pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca) „L4” z tego powodu wystawiono jedynie ponad 30 tys.).

Jak wyglądała sytuacja po kwietniu? Mieliśmy stopniowe spadki na poziomie 47-48 tys., aż zejścia na poziom 38 tys. w sierpniu, czyli w okresie wakacyjnym, gdy większość obostrzeń już nie obowiązywała. Gdy jesienią liczba zachorowań drastycznie wzrosła i restrykcje przywracano, wzrosła również liczba zwolnień lekarskich (w listopadzie i grudniu było ich ponad 42 tys.).

Również w kwietniu odnotowano również najwięcej „L4” z tytułu epizodu depresyjnego i zaburzeń depresyjnych nawracających.

Portal przytacza opinię rezydentki psychiatrii z Wrocławia, która pytana o to w jakiej sytuacji lekarz może wypisać zwolnienie lekarskie z powodu zaburzeń psychicznych, podkreśla, że nie mam tutaj ścisłych kryteriów.

- Przed wypisaniem zwolnienia należy ocenić, czy w aktualnym stanie psychicznym pacjent będzie mógł wykonywać swoje obowiązki oraz czy to negatywnie wpłynie na jego zdrowie. W uproszczeniu – bazuje się na tym, co mówi pacjent – że na przykład nie śpi, odczuwa lęk, ma myśli rezygnacyjne, ale również polega się na swojej obserwacji. U nas w ramach oddziału szpitalnego grupą pacjentów, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich, są osoby ze schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową, depresją, ale też pojawia się coraz więcej pacjentów z psychozą ponarkotykową, którzy też wymagają hospitalizacji i przebywania na zwolnieniu – mówiła rezydentka.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >