BiznesINFO.pl
ZUS zapowiada kolejne kontrole zwolnień lekarskich

Biznes Info

ZUS wraca z kontrolami zwolnień lekarskich. 80 tys. już za nami, a będzie znacznie więcej

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Tylko w pierwszym kwartale tego roku ZUS przeprowadził 80 tys. kontroli zwolnień lekarskich. To dopiero początek, bowiem po pandemicznej przerwie państwowy ubezpieczyciel zamierza z jeszcze większą uwagę przyjrzeć się L4.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od stycznia do marca br. przeprowadzono 80 tys. kontroli zwolnień lekarskich

  • Dlaczego teraz kontroli może być jeszcze więcej

  • Z jakiego powodu 1,5 mln Polaków brało L4 w zeszłym roku

ZUS wraca z kontrolami L4

Przebywasz na L4? Przygotuj się na kontrolę ZUS. Kontrolerzy Zakładu sprawdzą czy zachowujesz się tak jak na osobę przebywającą na chorobowym przystało, czyli np. leżysz w łóżku, a nie remontujesz mieszkanie.

Tego rodzaju kontrole już trwają. Jak pokazują dane przytoczone przez "Gazetę Wyborczą", tylko w pierwszym kwartale tego roku państwowy ubezpieczyciel przeprowadził 80 tys. kontroli L4, podczas gdy w drugim kwartale ubiegłego roku, czyli w okresie na który przypadały pierwsze miesiące pandemii, gdy przez pewien czas obowiązywały najostrzejsze obostrzenia, tychże kontroli było jedynie 43 tys., czyli niemal dwa razy mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Jakie są efekty tych kontroli? Prawie 4 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego, wskutek czego skontrolowane osoby nie otrzymały w sumie ponad 3,5 mln zł.

Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej w Polsce kontroli zwolnień lekarskich będzie przybywać, o czym mówi cytowany przez "Wyborczą" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Rzecznik podkreśla, że zeszły rok był szczególny ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, stąd "przeprowadzanie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich w pracy w okresie stanu epidemii było utrudnione". Żebrowski podkreśla, że jeśli poprawa sytuacji epidemicznej będzie postępować, to ZUS "systematycznie będzie wracał do normalnego działania, które znamy sprzed wybuchu pandemii", co jak podkreśla rzecznik dotyczy również kontroli L4.

Gazeta zwraca uwagę na rosnącą liczbę zwolnień lekarskich wystawianych przez psychiatrów. W zeszłym roku pojawiło się aż 1,5 mln L4 wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Zwolnienie z powodu nadużycia alkoholu? To możliwe

W 2020 roku wydano również nieco ponad 5 tys. zwolnień lekarskich oznaczonych kodem C. Dotyczą one osób, które nie są zdolne do pracy w związku z nadużyciem alkoholu. "Wyborcza" zauważa, że wciąż niewielu polskich pracowników ma świadomość, że z takiego powodu mogą otrzymać L4. Zwolnienia takie najczęściej wystawiano w zeszłym roku na okres od jednego do pięciu dni. Otrzymywali je głównie mężczyźni (75 proc.) w wieku 35-39 lat.

Przypomnijmy, że na zasiłku chorobowym pracownicy w Polsce otrzymują 80 proc. wynagrodzenia (70 proc. w przypadku obecności w szpitalu). Na pełną wypłatę mogą natomiast liczyć ci, którzy zapadli na tzw. chorobę zawodową, a także osoby, których zwolnienie jest efektem wypadku w pracy, czy kobiety w ciąży. 100-proc. pensja należy się również osobom przebywającym na L4 z powodu badań związanych z oddaniem organów, tkanek czy komórek do przeszczepu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >