BiznesINFO.pl
ZUS zapowiada kolejne kontrole zwolnień lekarskich

Biznes Info

ZUS wraca z kontrolami zwolnień lekarskich. 80 tys. już za nami, a będzie znacznie więcej

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Tylko w pierwszym kwartale tego roku ZUS przeprowadził 80 tys. kontroli zwolnień lekarskich. To dopiero początek, bowiem po pandemicznej przerwie państwowy ubezpieczyciel zamierza z jeszcze większą uwagę przyjrzeć się L4.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od stycznia do marca br. przeprowadzono 80 tys. kontroli zwolnień lekarskich

  • Dlaczego teraz kontroli może być jeszcze więcej

  • Z jakiego powodu 1,5 mln Polaków brało L4 w zeszłym roku

ZUS wraca z kontrolami L4

Przebywasz na L4? Przygotuj się na kontrolę ZUS. Kontrolerzy Zakładu sprawdzą czy zachowujesz się tak jak na osobę przebywającą na chorobowym przystało, czyli np. leżysz w łóżku, a nie remontujesz mieszkanie.

Tego rodzaju kontrole już trwają. Jak pokazują dane przytoczone przez "Gazetę Wyborczą", tylko w pierwszym kwartale tego roku państwowy ubezpieczyciel przeprowadził 80 tys. kontroli L4, podczas gdy w drugim kwartale ubiegłego roku, czyli w okresie na który przypadały pierwsze miesiące pandemii, gdy przez pewien czas obowiązywały najostrzejsze obostrzenia, tychże kontroli było jedynie 43 tys., czyli niemal dwa razy mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Jakie są efekty tych kontroli? Prawie 4 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego, wskutek czego skontrolowane osoby nie otrzymały w sumie ponad 3,5 mln zł.

Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej w Polsce kontroli zwolnień lekarskich będzie przybywać, o czym mówi cytowany przez "Wyborczą" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Rzecznik podkreśla, że zeszły rok był szczególny ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, stąd "przeprowadzanie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich w pracy w okresie stanu epidemii było utrudnione". Żebrowski podkreśla, że jeśli poprawa sytuacji epidemicznej będzie postępować, to ZUS "systematycznie będzie wracał do normalnego działania, które znamy sprzed wybuchu pandemii", co jak podkreśla rzecznik dotyczy również kontroli L4.

Gazeta zwraca uwagę na rosnącą liczbę zwolnień lekarskich wystawianych przez psychiatrów. W zeszłym roku pojawiło się aż 1,5 mln L4 wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Zwolnienie z powodu nadużycia alkoholu? To możliwe

W 2020 roku wydano również nieco ponad 5 tys. zwolnień lekarskich oznaczonych kodem C. Dotyczą one osób, które nie są zdolne do pracy w związku z nadużyciem alkoholu. "Wyborcza" zauważa, że wciąż niewielu polskich pracowników ma świadomość, że z takiego powodu mogą otrzymać L4. Zwolnienia takie najczęściej wystawiano w zeszłym roku na okres od jednego do pięciu dni. Otrzymywali je głównie mężczyźni (75 proc.) w wieku 35-39 lat.

Przypomnijmy, że na zasiłku chorobowym pracownicy w Polsce otrzymują 80 proc. wynagrodzenia (70 proc. w przypadku obecności w szpitalu). Na pełną wypłatę mogą natomiast liczyć ci, którzy zapadli na tzw. chorobę zawodową, a także osoby, których zwolnienie jest efektem wypadku w pracy, czy kobiety w ciąży. 100-proc. pensja należy się również osobom przebywającym na L4 z powodu badań związanych z oddaniem organów, tkanek czy komórek do przeszczepu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze portfel biznesinfo

Praca

Rodziny z czwórką bądź większą ilością dzieci nie zapłacą podatku PIT

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >