Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > ZUS przesyła pieniądze z bonów turystycznych, wypłacili już 1,6 mld zł
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 27.08.2021 02:00

ZUS przesyła pieniądze z bonów turystycznych, wypłacili już 1,6 mld zł

EN 01487681 0020
Marek BAZAK/East News

ZUS poinformował, że instytucje związane z turystyką i gastronomią otrzymały już na swoje konta 1,6 mld zł pochodzących z realizacji bonów turystycznych.

Według słów Iwony Kowalskiej-Matis regionalnej rzecznik prasowej ZUS na Dolnym Śląsku masowe wykorzystywanie bonów przez wyjeżdżających na wakacje Polaków nastąpiło właśnie w sierpniu.

- Sierpień to absolutny boom na bony. Zainteresowanie było bardzo duże, ale mimo tego jeszcze sporo bonów nie  zostało w pełni wykorzystanych - mówi rzecznik.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Kowalska-Matis jednak szybko uspokaja. Osoby, które nie skorzystały jeszcze z bonu mają sporo czasu. Jeśli nie aktywowaliśmy jeszcze bonów, to czas mamy do marca 2022 roku.

Bon może więc śmiało posłużyć nam jeszcze do opłacenia części zimowego wyjazdu.

Jak wygenerować bon turystyczny?

ZUS zapewnia, że wygenerowanie bonu turystycznego jest wyjątkowo proste. Należy w tym celu założyć profil indywidualny na PUE ZUS. "Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym  trzeba wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]" - podaje w komunikacie zakład.

Rzecznik przypomina jednak, że bon dostępny jest tylko dla beneficjentów świadczenia 500 plus. - Bon turystyczny jest przez nas udostępniany tym osobom, których dziecko dostaje pieniądze w z programu Rodzina 500 plus - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jak przyjmować bon turystyczny?

"Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić [Oświadczenie przedsiębiorcy  turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny] (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń." - informuje ZUS przedsiębiorców, którzy chcą przyłączyć się do programu.

ZUS apeluje również do przedsiębiorców, aby dokładnie sprawdzili numer konta, jaki podali w danych do zakładu. W przeciwnym razie nie będą mogli otrzymać pieniędzy za bony.