BiznesINFO.pl > Twój portfel > Na skorzystanie z Mały ZUS Plus został tylko jeden dzień. Nie przegap terminu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:31

Na skorzystanie z Mały ZUS Plus został tylko jeden dzień. Nie przegap terminu

Chcesz skorzystać z małego ZUS? Masz czas już tylko do jutra
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mały ZUS

  • Kto może z niego skorzystać

  • Kto będzie mógł zaoszczędzić nawet 12 tys. zł

Chcesz skorzystać z małego ZUS? Masz czas do jutra

Mały ZUS, to jak już pisaliśmy to ulga uprawniająca do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Adresowana jest ona do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł, a jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, który prowadzili w poprzednim roku kalendarzowym działalność minimum 60 dni. Maksymalny czas korzystania z małego ZUS to 36 miesięcy, czyli 3 lata.

Mały ZUS cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, bowiem jak wskazują przedstawione w czwartek przez państwowego ubezpieczyciela dane, od początku tego roku zainteresowanie ulgą wyraziło prawie 315 tys. płatników.

Ci, którzy chcą jeszcze skorzystać z ulgi mają na to bardzo niewiele czasu. Czas na złożenie dokumentów mija 1 lutego, czyli już jutro.

- Płatnik, który kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 r., nie korzystał z małego ZUS plus i chce od 2021 r. skorzystać z tej ulgi musi wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem, który zaczyna się od cyfr 05 10 albo 05 12 – informuje ZUS w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

- Następnie musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92. – dodano w komunikacie.

Skorzystanie z małego ZUS dla wielu firm może być nader korzystne. To ile ostatecznie zaoszczędzą dzięki temu, że skorzystają z programu zależy od ich przychodów.

Wysokość składek jak przypomina Money.pl w większości przypadków obliczana jest od 60 proc. średniego wynagrodzenia w naszych kraju, czyli od około 3 tys. zł. W przywołanym przez portal przykładzie wskazano osobę, która prowadząc działalność gospodarczą jedynie dorabia i miesięcznie zarabia np. 1500 zł, to jej ZUS będzie wynosił połowę tego, co płaciłaby nie korzystając z ulgi.

Nawet 12 tys. zł do zaoszczędzenia

Należy przypomnieć, że mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, ale już nie składki zdrowotnej, którą właściciel firmy musi opłacać w pełnej wysokości (ponad 380 zł).

Za sprawą tejże składki zdrowotnej nawet brak przychodów nie uchroni przed koniecznością płacenia składek. Tyle, że jak zauważa portal, pełne składki w tym roku wyniosą 1457,49 zł, wobec czego najmniej zarabiający zaoszczędzą ponad 1000 zł miesięcznie, a w konsekwencji ponad 12 tys. zł rocznie.

Tagi: ZUS
Polecane