BiznesINFO.pl
Chcesz skorzystać z małego ZUS? Masz czas już tylko do jutra

BiznesInfo

Na skorzystanie z Mały ZUS Plus został tylko jeden dzień. Nie przegap terminu

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Czas ucieka, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że już tylko do jutra mają czas przedsiębiorcy chcący skorzystać z tzw. małego ZUS. Przypominamy kto może być beneficjentem programu, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet 12 tys. zł rocznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mały ZUS

  • Kto może z niego skorzystać

  • Kto będzie mógł zaoszczędzić nawet 12 tys. zł

Chcesz skorzystać z małego ZUS? Masz czas do jutra

Mały ZUS, to jak już pisaliśmy to ulga uprawniająca do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Adresowana jest ona do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł, a jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, który prowadzili w poprzednim roku kalendarzowym działalność minimum 60 dni. Maksymalny czas korzystania z małego ZUS to 36 miesięcy, czyli 3 lata.

Mały ZUS cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, bowiem jak wskazują przedstawione w czwartek przez państwowego ubezpieczyciela dane, od początku tego roku zainteresowanie ulgą wyraziło prawie 315 tys. płatników.

Ci, którzy chcą jeszcze skorzystać z ulgi mają na to bardzo niewiele czasu. Czas na złożenie dokumentów mija 1 lutego, czyli już jutro.

- Płatnik, który kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 r., nie korzystał z małego ZUS plus i chce od 2021 r. skorzystać z tej ulgi musi wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem, który zaczyna się od cyfr 05 10 albo 05 12 – informuje ZUS w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

- Następnie musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92. – dodano w komunikacie.

Skorzystanie z małego ZUS dla wielu firm może być nader korzystne. To ile ostatecznie zaoszczędzą dzięki temu, że skorzystają z programu zależy od ich przychodów.

Wysokość składek jak przypomina Money.pl w większości przypadków obliczana jest od 60 proc. średniego wynagrodzenia w naszych kraju, czyli od około 3 tys. zł. W przywołanym przez portal przykładzie wskazano osobę, która prowadząc działalność gospodarczą jedynie dorabia i miesięcznie zarabia np. 1500 zł, to jej ZUS będzie wynosił połowę tego, co płaciłaby nie korzystając z ulgi.

Nawet 12 tys. zł do zaoszczędzenia

Należy przypomnieć, że mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, ale już nie składki zdrowotnej, którą właściciel firmy musi opłacać w pełnej wysokości (ponad 380 zł).

Za sprawą tejże składki zdrowotnej nawet brak przychodów nie uchroni przed koniecznością płacenia składek. Tyle, że jak zauważa portal, pełne składki w tym roku wyniosą 1457,49 zł, wobec czego najmniej zarabiający zaoszczędzą ponad 1000 zł miesięcznie, a w konsekwencji ponad 12 tys. zł rocznie.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >