Chcesz płacić niższe składki? Pospiesz się
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 29 Stycznia 2021

Już 314 tys. osób złożyło wniosek, będą płacić mniej. Śpiesz się, czas zaraz się kończy

Tylko w tym roku już ponad 314 tys. osób złożyło u państwowego ubezpieczyciela wniosek o możliwość skorzystania z tzw. małego ZUS, czyli uprawnienia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom chcącym skorzystać z ulgi, że zostało już bardzo niewiele czasu na złożenie wniosku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mały ZUS
  • Ile przedsiębiorcow już z niego skorzystało
  • Dlaczego zainteresowani płaceniem składek muszą się pospieszyć

Chcesz płacić niższe składki? Pospiesz się

Przypomnijmy, że tzw. mały ZUS to ulga uprawniająca do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Adresowana jest ona do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł.

Jeśli zaś działalność gospodarcza była prowadzona krócej, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Co istotne, z małego ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, który prowadzili w poprzednim roku kalendarzowym działalność minimum 60 dni.

Warto również podkreślić, że ulgi dzięki której mamy prawo płacić niższe składki można korzystać maksymalnie 3 lata, w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, ale już nie składki zdrowotnej, którą właściciel firmy musi opłacać w pełnej wysokości.

Dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że mały ZUS cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

- Zainteresowanie naszych klientów programem jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 307 tys. przedsiębiorców. Cały czas zgłaszają się kolejne osoby. Zachęcamy uprawnionych do tego przedsiębiorców, aby skorzystali z tej ulgi – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez portal Gazeta.pl.

Prawie 315 tys. osób skorzystało

To jednak było wczoraj rano, tymczasem w najnowszym komunikacie państwowy ubezpieczyciel informuje, że zainteresowanie płaceniem niższych składek wyraziło od początku tego już ponad 314 tys. płatników.

ZUS przypomina, że płatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w zeszłym roku i od tego roku chcą skorzystać z małego ZUS, mają czas na złożenie dokumentów zgłoszeniowych do 1 lutego. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają na to czas już tylko do poniedziałku.

- Płatnik, który kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 r., nie korzystał z małego ZUS plus i chce od 2021 r. skorzystać z tej ulgi musi wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem, który zaczyna się od cyfr 05 10 albo 05 12 – informuje ZUS w komunikacie.

- Następnie musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92. – dodaje.

Państwowy ubezpieczyciel przypomina również, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w zeszłym roku korzystały z małego ZUS i w tym roku nadal chcą opłacać niższe składki, nie muszą dokonywać ponownego zgłoszenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News