BiznesINFO.pl
Jaka składka zdrowotna 2021?

BiznesInfo

Składka zdrowotna 2021. W tym roku oddamy więcej ze swoich pensji

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale minionego roku pozwala na obliczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, co z kolei um

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie było przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2020 roku

  • Jaka w związku z tym będzie wysokość składki zdrowotnej 2021

  • Kiedy trzeba będzie zapłacić już podwyższoną składkę

Jaka wysokość składki zdrowotnej 2021?

W czwartek Główny Urząd Statyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (firm zatrudniających ponad 9 osób) włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wyniosło ono 5656,51 zł.

Publikacja dzisiejszych danych to niezwykle istotna informacja dla przedsiębiorców. Powód? Znając te dane można wyliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w tym roku. Jest to jak przypomina portal mns.pl 75 proc. wartości średniego wynagrodzenia, czyli 4242,38 zł. To z kolei pozwala na obliczenie, ile wyniesie składka zdrowotna 2021. Jej wysokość to 9 proc. wartości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, a więc 381,81 zł.

Tym samym składka zdrowotna w tym roku wzrośnie o niemal 20 zł względem ubiegłego roku, kiedy to jej wysokość wynosiła 362,34 zł.

Jak podaje portal, pełne składki ZUS, jakie przedsiębiorcy (niekorzystający z preferencji w rodzaju np. małego ZUS-u plus) zapłacą w tym roku wyniosą 1457,49 zł, co oznacza wzrost o niemal 26 zł w porównaniu z zeszłym rokiem (rocznie będzie to nieco ponad 300 zł). Taka kwota dotyczy przedsiębiorców, którzy zdecydują się na opłacenie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku braku ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy zapłacą 1380,10 zł.

W przypadku grupy ok. 300 tys. przedsiębiorstw rozpoczynajacych działalność preferencyjna składka ZUS przez pierwsze dwa lata od startu (po upływie półrocznego okresu, gdy płacą tylko składkę zdrotowną) jak podaje "Rzeczpospolita" wyniesie 647,59 zł przy wliczeniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (bez ubezpieczenia - 627,01 zł), co oznacza wzrost o 38,45 zł wzgledem ubiegłego roku (rocznie będzie to wydatek na poziomie ok. 460 zł).

Składki ZUS już z podwyższoną składką zdrowotną firmy będą musiały zapłacić już w następnym miesiącu. Uratuje je od tego ewentualne odroczenie terminu płatności składek bądź zwolnienie ze składek.

Tyle, że uzyskanie zwolnienia ze składek ZUS nie jest takie proste. Przedsiębiorcy jak przypomina serwis Bezprawnik.pl muszą nie tylko prowadzić działalność, w której dominujący kod PKD jest jednym z kodów z rządowej listy, ale też musza udowodnić znaczący spadek przychodów.

Jak wspomniano, Główny Urząd Statystyczny ogłosił dziś, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czwartym kwartale 2020 roku 5656,51 zł. GUS jak już pisaliśmy, poinformował również, że średnie wynagrodzenie w grudniu wyniosło aż 5973, 75 zł brutto, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z grudniem 2019 roku.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 5973,75 zł jest o niemal 370 zł wyższe niż dotychczasowy rekord, czyli 5604,25 zł, który padł w grudniu 2019 roku.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >