Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany na liście najbogatszych Polaków. Szef olbrzymiej sieci sklepów podbija ranking
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.02.2023 11:25

Zmiany na liście najbogatszych Polaków. Szef olbrzymiej sieci sklepów podbija ranking

None
Marek BAZAK/East News

Jak co roku „Forbes” przedstawił listę 100 najbogatszych Polaków. Miliarderów jest 78, ale majątki najbogatszych biznesmenów są mniejsze, niż w zeszłorocznym zestawieniu. 

Sołowow nadal na 1. miejscu, ale z majątkiem mniejszym o 15 proc.

Pierwsze miejsce, tak jak w zeszłym roku, zajął Michał Sołowow. Przedsiębiorca niezmiennie od 5 lat jest numerem jeden. Majątek potentata opiewa na 25,8 mld zł. Jest to mniej niż posiadał w 2022 r., gdy jego majątek wynosił ponad 27 mld zł. 

Przedsiębiorca kontroluje m.in. chemiczną spółkę Synthos czy Cersanit. Potentat dobrze poradził sobie z kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa, ale odczuł skutki inflacji. 

Reszta podium

W porównaniu z poprzednim rankingiem, na kolejnych miejscach nastąpiła rotacjaTomasz Biernacki, właściciel sieci Dino, który w ubiegłym roku znajdował się na trzecim miejscu, awansował teraz na drugą pozycję. Jego majątek wyceniany jest na kwotę 19,8 mld zł., co oznacza, że fortuna przedsiębiorcy zwiększyła się o 26 proc.

Właściciel sieci Dino wyprzedził Jerzego Staraka, który posiada obecnie aktywa o wartości 15,2 mld zł. Potentat farmaceutyczny odnotował spadek majątku sięgający 17,7 proc.

Założyciel Polsatu, Zygmunt Solorz-Żak, zajął czwarte miejsce w zestawieniu. Jego majątek zmniejszył się o blisko 25 proc. i wynosi już "tylko" 10,51 mld zł.

Paweł Marchewka, twórca Techlandu, zaliczył największy wzrost procentowy w ścisłej czołówce zestawienia. Właściciel drugiej największej gamingowej firmy w kraju podwoił swój majątek, który teraz opiewa na 8,35 mld zł.

Elita robi się coraz bardziej anonimowa

Co roku wśród najbogatszych Polaków pojawia się kilka całkiem nowych nazwisk. Tym razem jest ich osiem. „Forbes” podkreśla, że w ostatnich latach, a szczególnie w tym roku zauważalna jest nowa tendencja. Wszystkie nowe nazwiska na liście to osoby, które unikają publicznych wystąpień. Regułą jest, że są to biznesmeni, którzy nie wypowiadają się publicznie i w ogóle niewiele o nich wiadomo.

W tegorocznym zestawieniu "Forbesa" mamy już 83 miliarderów. „To oznacza, że najbogatsi Polacy nigdy wcześniej nie byli tak bogaci jak teraz. Setka najbogatszych Polaków ma już w rękach majątek wart 260 mld zł, co jest równowartością ponad 10,5 proc. polskiego PKB”, podaje Forbes.

Tagi: Pieniądze