Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ziobro zajął się sprawą uziemienia polskiego samolotu. Jest już pierwsza decyzja
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.05.2021 02:00

Ziobro zajął się sprawą uziemienia polskiego samolotu. Jest już pierwsza decyzja

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jest reakcja Zbigniewa Ziobry w związku z wczorajszym lądowaniem samolotu linii Ryanair w Mińsku, które w efekcie doprowadziło do aresztowania białoruskiego opozycjonisty Romana Protasiewicza. Minister sprawiedliwości a zarazem prokurator generalny polecił wszcząć śledztwo w tej sprawie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wydarzyło się wczoraj na lotnisku w Mińsku

  • Pod jakim pretekstem samolot z białoruskim opozycjonistą został zmuszony do lądowania

  • Jaka jest reakcja polskiego wymiaru sprawiedliwości na wczorajsze wydarzenia

Będzie śledztwo ws. polskiego samolotu

Przypomnijmy, że w niedzielę samolot linii Ryanair lecący na trasie Ateny-Wilno został zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku pod pozorem ataku bombowego. 

Po wylądowaniu na lotnisku w stolicy Białorusi doszło do ewakuacji pasażerów. Alarm okazał się fałszywy i na pokładzie samolotu nie znaleziono żadnego ładunku wybuchowego. 

Gdy jednak pasażerowie zostali ewakuowani, jeden z nich został aresztowany.

Chodzi o Romana Protasiewicza, białoruskiego opozycjonistę, blogera, twórcę m.in. opozycjynch kanałów w mediach społecznościowych, który ścigany był listem gończym. 

Przedstawiciele białoruskiej opozycji nie mają wątpliwości, że za wczorajszą sytuacją stoją służby prezydenta Aleksandra Łukaszenki. 

Z kolei służby prasowe prezydenta Białorusi twierdzą, że samolot miał sam poprosić o zgodę na lądowanie w Mińsku. 

Tymczasem wczorajsze wydarzenia spotkały się z reakcją Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował dziś rano rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Kapczyński, minister sprawiedliwości, a zarazem prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsk.

Cytowany przez Onet Kapczyński podkreślił, że postępowanie będzie prowadzone w kierunku "użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów". Są to o czyny z art. 166 par. 1 i art. 189 par. 1 Kodeksu karnego.

Portal przypomina, że samolot, którym leciał m.in. białoruski opozycjonista to Boeing 737 (zarejestrowany jako SP-RSM), należący do Ryanair Sun, spółki córki Ryanair, zarejestrowanej w Warszawie. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]