Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zbiórki pieniędzy pozazdrościć może im sam Rydzyk. Fundamentaliści z Krakowa liczą wpływy w grubych milionach
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 19.11.2020 01:00

Zbiórki pieniędzy pozazdrościć może im sam Rydzyk. Fundamentaliści z Krakowa liczą wpływy w grubych milionach

Zbiórki pieniędzy Skargowców do setki milionów złotych
Pixabay/Arcaion

Zbiórki pieniędzy krakowskich fundamentalistów

Zbiórki pieniędzy Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa zakrawają na potężne sumy, choć jeszcze niedawno wiedziała o niej nieliczna garstka osób związanych z Kościołem.

Nic dziwnego, że wciąż rosnąca w siłę organizacja zwróciła uwagę reporterów Wirtualnej Polski, którzy postanowili przeprowadzić śledztwo dotyczące enigmatycznych “Skargowców”.

Według doniesień WP, w latach 2014-2018 na konto Fundacji wpłynęło blisko 200 mln zł, czyli zaledwie 45 mln zł mniej niż fundacji Caritas Polska, na której konto wpłynęło w tym czasie ok. 245 mln zł. Ponadto w 2018 roku Fundacja Skargowców otrzymała 40 mln zł z darowizn, a to o 5 mln zł mniej niż suma darowizn, które wpłynęły na konto Fundacji Lux Veritaris, która jest główną organizacją administrowaną przez redemptorystę Rydzyka.

Prawie 20 lat działalności fundacji

Fundacja Piotra Skargi powstała w 2001 roku, podaje Wirtualna Polska. Została stworzona rzez działaczy  bliźniaczego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi (SKCH). Jej nadrzędnym celem miało być krzewienie postaw religijnych i służba w obronie tradycyjnych wartości.

Zgodnie z założeniami TFP (Tradition, Family, Property), międzynarodowego ruchu promującego skrajnie tradycyjne katolickie wartości, celem, jaki od założenia przyświeca fundacji, miały być walka z aborcją i ograniczenie praw osób LGBT.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych2. Z ostatniej chwili: nie żyje polityk od lat związany z PiS. Wydano oficjalne oświadczenie3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Prosty model biznesowy

Dziennikarze WP ustalili, że działalność fundacji opiera się na prostym modelu biznesowym, który opierał się na wysyłaniu tanich medalików, obrazków z wizerunkami Matki Boskiej Fatimskiej i świętych, książek i różańców do setek tysięcy ludzi. 

Każda przesyłka zawiera wypełniony bloczek z danymi Fundacji, którą trzeba uzupełnić jedynie o kwotę, którą adresat dewocjonaliów zdecyduje się przesłać. Tego typu zbiórki pieniędzy okazały się celem w dziesiątkę, ponieważ direct marketing okazał się przynosić fundacji potężne zyski.

W samym 2018 roku Skargowcy wysłali ponad 1 mln bezadresowych druków i kilka tysięcy pakietów z kalendarzami, medalikami i broszurami.

Dla Kościoła spoza Kościoła

Niezwykle ciekawym wydaje się fakt, że Skargowcy nie mają bezpośrednich związków z Kościołem Katolickim. Sami siebie nazywają świeckimi wiernymi i działaczami. Z ustaleń WP wynika też, że Skargowcy chętnie wspomagają Instytut Ordo Iuris, skrajnie prawicowej organizacji, która aktywnie walczy przeciwko prawom do aborcji, czy prawom osób homoseksualnych. Ordo Iuris swój sukces zawdzięcza tak naprawdę właśnie subwencjom fundacji. 

Pieniądze Skargowców wpływały na konto Ordo Iuris od momentu powstania instytutu do 2019 roku.