Zasiłek zostanie przedłużony o trzy tygodnie
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 29 Kwietnia 2020

Zasiłek już nie do 3 maja. Rząd zmienił datę przyznawania świadczenia

W związku z wydłużeniem zamknięcia szkół do 24 maja, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia zostanie przedłużony do tego właśnie terminu. Do Sejmu wpłynęła już autopoprawka w tej sprawie. Pierwotnie zasiłek miał obowiązywać do 3 maja.

Zasiłek przedłużony

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z decyzją o zamknięciu szkół, jaką rząd ogłosił 11 marca, w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, oraz rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pierwotnie zasiłek miał obowiązywać do 3 maja, o czym – jak przypomina Money.pl – jeszcze kilka dni temu informowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stanowisko resortu zaskoczyło rodziców, gdyż zgodnie z decyzją rządu zamknięcie placówek oświatowych przedłużono do 24 maja. We wtorek jednak do Sejmu wpłynęła autopoprawka do nowej wersji tzw. tarczy antykryzysowej, która przedłuża funkcjonowanie zasiłku o trzy tygodnie.

Przedszkola i żłobki mogą wrócić

Przypomnijmy, że podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosili szczegóły drugiego etapu łagodzenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.

Decyzją rządu od 6 maja będą mogły wznowić działalność żłobki i przedszkola (decyzja w tej sprawie będzie należała do samorządów). Z kolei od 4 maja zostaną otwarte obiekty noclegowe i hotele, a także wszystkie sklepy znajdujące się w galeriach handlowych. Tego dnia otwarte zostaną również niektóre instytucje kultury, jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News