BiznesINFO.pl
Zasiłek Świadczenie pensja wypłata pilne

Obraz TygZam z Pixabay

Pilna decyzja w ostatniej chwili, rząd przedłuża wypłaty. Możesz dostać świadczenie równe 80 proc. twojej pensji

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać do 24 grudnia, jednakże rząd w ostatniej chwili przedłużył wypłaty świadczenia. Przypomnijmy jeszcze raz komu przysługuje ów zasiłek i do kiedy może go pobierać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy rząd przedłużył wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  • Komu przysługuje zasiłek

  • Jak rząd uargumentował swoją decyzję

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany był w dobie pierwszej fali pandemii koronawirusa, a następnie podczas drugiego uderzenia COVID-19. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, które z powodu COVID-19 nie mogą uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 lub braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna, np. nianię.

Pieniądze z zasiłku przysługują także dzieciom niepełnosprawnym "z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19" - informuje ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Do pobierania zasiłku uprawnieni są rodzice osób do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

ZUS przestrzega, że zasiłek nie przysługuje wtedy, gdy drugi z rodziców jest w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem oraz wtedy, gdy to dana placówka, do której uczęszcza dziecko może się nim zaopiekować.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć wniosek u swojego płatnika składek ZUS. "Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach" - przestrzega ZUS.

Pierwotnie zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko do 24 grudnia, jednakże rząd zmienił zdanie i przedłużył czas wypłacania świadczenia. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zasiłek będzie wypłacony także za okres od 28 grudnia do 17 stycznia.

- Tak, tę decyzje dzisiaj podjąłem, żeby niezależnie od tego, iż w przypadku normalnych ferii corocznych zasiłek opiekuńczy nie jest stosowany, nie przysługuje, to jednak ze względu na tę nadzwyczajną sytuację, która dotknęła Polaków, zastosować zasiłek opiekuńczy, mimo że przesunęliśmy ferie na pierwsze dwa tygodnie stycznia. I wtedy dla tych rodziców, którzy nie będą mogli inaczej poradzić sobie ze swoimi pociechami, będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy - powiedział na konferencji prasowej cytowany przez TVN24.

Premier przekazał, że ogólny koszt dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego korzystają Polacy wyniósł ok. 3 mld zł. Dodał, że rządzący zdają sobie sprawę z ogromu kosztów, ale takie działanie jest potrzebne i konieczne, aby Polacy nie czuli się pozostawieni sami sobie.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >