Zasiłek Świadczenie pensja wypłata pilne
Obraz TygZam z Pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 23 Grudnia 2020

Pilna decyzja w ostatniej chwili, rząd przedłuża wypłaty. Możesz dostać świadczenie równe 80 proc. twojej pensji

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać do 24 grudnia, jednakże rząd w ostatniej chwili przedłużył wypłaty świadczenia. Przypomnijmy jeszcze raz komu przysługuje ów zasiłek i do kiedy może go pobierać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy rząd przedłużył wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego
  • Komu przysługuje zasiłek
  • Jak rząd uargumentował swoją decyzję

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany był w dobie pierwszej fali pandemii koronawirusa, a następnie podczas drugiego uderzenia COVID-19. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, które z powodu COVID-19 nie mogą uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 lub braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna, np. nianię.

Pieniądze z zasiłku przysługują także dzieciom niepełnosprawnym "z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19" - informuje ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Do pobierania zasiłku uprawnieni są rodzice osób do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

ZUS przestrzega, że zasiłek nie przysługuje wtedy, gdy drugi z rodziców jest w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem oraz wtedy, gdy to dana placówka, do której uczęszcza dziecko może się nim zaopiekować.

Policja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąPolicja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć wniosek u swojego płatnika składek ZUS. "Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach" - przestrzega ZUS.

Pierwotnie zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko do 24 grudnia, jednakże rząd zmienił zdanie i przedłużył czas wypłacania świadczenia. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zasiłek będzie wypłacony także za okres od 28 grudnia do 17 stycznia.

- Tak, tę decyzje dzisiaj podjąłem, żeby niezależnie od tego, iż w przypadku normalnych ferii corocznych zasiłek opiekuńczy nie jest stosowany, nie przysługuje, to jednak ze względu na tę nadzwyczajną sytuację, która dotknęła Polaków, zastosować zasiłek opiekuńczy, mimo że przesunęliśmy ferie na pierwsze dwa tygodnie stycznia. I wtedy dla tych rodziców, którzy nie będą mogli inaczej poradzić sobie ze swoimi pociechami, będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy - powiedział na konferencji prasowej cytowany przez TVN24.

Premier przekazał, że ogólny koszt dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego korzystają Polacy wyniósł ok. 3 mld zł. Dodał, że rządzący zdają sobie sprawę z ogromu kosztów, ale takie działanie jest potrzebne i konieczne, aby Polacy nie czuli się pozostawieni sami sobie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News