zasiłek-pxfuel-cc0
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Kwietnia 2020

Nie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtka

Zasiłek chorobowy przysługuje także współmieszkańcom osób, które zostały poddane przymusowej kwarantannie. Przepisy weszły w życie 1 kwietnia.

Zasiłek chorobowy dla osób na kwarantannie

W połowie marca wprowadzono obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla wszystkich osób, które wróciły do Polski z zagranicy. Osobom, które muszą poddać się przymusowej izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe pokrywane przez pracodawcę lub zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak natomiast podaje portal infor.pl, minimalna podstawa zasiłku chorobowego w 2020 roku to 2243,54 zł na rękę.

Od środy maseczki kupisz w popularnej sieciówce. Zapłacisz 1,62 zł za jednąOd środy maseczki kupisz w popularnej sieciówce. Zapłacisz 1,62 zł za jednąCzytaj dalej

Zasiłek chorobowy także dla współmieszkańców

Początkowa konstrukcja przepisów nie zakładała sytuacji, w której osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie będzie mieszkać wraz z członkami rodziny lub współlokatorami, a takich osób w Polsce jest sporo.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jurek Owsiak ostro skrytykowany w TVP za swoją pomoc w walce z epidemią. Odpowiedział jeszcze mocniej

Aby zachować środki bezpieczeństwa takie osoby też powinny poddać się przymusowej kwarantannie na 14 dni. Jednak współmieszkańcom osoby poddanej izolacji nie przysługiwał zasiłek chorobowy. Jak podaje portal next.gazeta.pl, niesprzyjające przepisy zostały znowelizowane, a zmiany obowiązują od 1 kwietnia.

Biedronka, Lidl i zmiany w godzinach otwarcia. Oto kiedy będziecie mogli zrobić zakupyBiedronka, Lidl i zmiany w godzinach otwarcia. Oto kiedy będziecie mogli zrobić zakupyCzytaj dalej

Zasiłek chorobowy - gdzie złożyć oświadczenie?

Według nowych przepisów osoba, która wróciła z zagranicy, musi przekazać dane współmieszkańców do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W zależności od rodzaju umowy pracownik składa oświadczenie o odbywaniu kwarantanny u pracodawcy, z kolei zatrudniony na umowie-zlecenie u zleceniodawcy. Samozatrudnieni kierują oświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, gdy Inspektor Sanitarny uzna, że dziecko musi przejść kwarantannę, to jednemu z rodziców lub opiekunów przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Takie oświadczenie należy złożyć w ciągu trzech dni roboczych od dnia zakończenia przymusowej kwarantanny. Szczegółowe informacje na temat zasiłku chorobowego i wzory formularzy można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Gdzie wyrzucić maseczki i rękawiczki? Odpowiedź nie jest taka oczywista
  3. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Europa zamarła, zabrzmiał dzwon, miliony ludzi przeszły ciarki. Niezwykła chwila w rocznicę pożaru perły Francji
Ważna decyzja rządu jeszcze w tym tygodniu. Wicepremier ujawnił, o co chodziWażna decyzja rządu jeszcze w tym tygodniu. Wicepremier ujawnił, o co chodziCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News