Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Nie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtka
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 15.04.2020 02:00

Nie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtka

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zasiłek chorobowy dla osób na kwarantannie

W połowie marca wprowadzono obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla wszystkich osób, które wróciły do Polski z zagranicy. Osobom, które muszą poddać się przymusowej izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe pokrywane przez pracodawcę lub zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak natomiast podaje portal infor.pl, minimalna podstawa zasiłku chorobowego w 2020 roku to 2243,54 zł na rękę.

Zasiłek chorobowy także dla współmieszkańców

Początkowa konstrukcja przepisów nie zakładała sytuacji, w której osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie będzie mieszkać wraz z członkami rodziny lub współlokatorami, a takich osób w Polsce jest sporo.

Aby zachować środki bezpieczeństwa takie osoby też powinny poddać się przymusowej kwarantannie na 14 dni. Jednak współmieszkańcom osoby poddanej izolacji nie przysługiwał zasiłek chorobowy. Jak podaje portal next.gazeta.pl, niesprzyjające przepisy zostały znowelizowane, a zmiany obowiązują od 1 kwietnia.

Zasiłek chorobowy - gdzie złożyć oświadczenie?

Według nowych przepisów osoba, która wróciła z zagranicy, musi przekazać dane współmieszkańców do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W zależności od rodzaju umowy pracownik składa oświadczenie o odbywaniu kwarantanny u pracodawcy, z kolei zatrudniony na umowie-zlecenie u zleceniodawcy. Samozatrudnieni kierują oświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, gdy Inspektor Sanitarny uzna, że dziecko musi przejść kwarantannę, to jednemu z rodziców lub opiekunów przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Takie oświadczenie należy złożyć w ciągu trzech dni roboczych od dnia zakończenia przymusowej kwarantanny. Szczegółowe informacje na temat zasiłku chorobowego i wzory formularzy można znaleźć na stronie internetowej ZUS.